3 ülkeden ortak toplantı! Bakan Çavuşoğlu: Top şuan onların elinde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ait sürecin nasıl işleyeceğine dair soruya “Top şuan onların ellerinde. İki ülkenin nasıl bir hal sergileyeceğine bakacağız” karşılığını verdi.

ABD VE RUSYA KELAMLARINI YERİNE GETİREMEDİ

İdlib’de 100 bin tane daha briket konut yapıyoruz. Bunları yaparken yalnız kalıyoruz. Ayrıyeten terör örgütleri, insanlara askerlerimize saldırıyor. ABD ve Rusya bu bölgeden teröristleri temizleyeceklerini söylediler fakat kelamlarını yerine getiremediler. Her türlü terör tehdidine karşı önlemlerimizi almamız lazım.

RUSYA VE UKRAYNA SAVAŞI

Bir BM planı var. Haritayı göstererek arkadaşlara da gösterdim, biz bu planı uygulamak istiyoruz. Bunu BM çatısı altında yapmamızda yarar var. Lavrov’a da bunu söyledim.

Rusya’dan da yanıt bekliyoruz, askeri alanda teknik çalışmalar devam ediyor. İşleyiş ve kontrol de dahil tüm hususlar ele alınacak. BM ve Türkiye’nin yanı sıra Rusya ve Ukrayna da olacak. Herkesin tasasının giderilmesi lazım.

Rusya diyor ki Ukrayna’ya gidecek gemiler silah taşımasın, Ukrayna’da Rusya limanlarımıza saldırmasın diyor. Bunların giderilmesi lazım. Mayınlardan temizlemek yerine inançlı sınırlar ve inançlı bölgelerde kontroller yapılacak.