AKMİB’in ilk 5 aylık ihracatı 3 milyar doları aştı

Küresel enflasyonun yüksek seyrettiği, ham hususlarda yaşanan fiyat dalgalanmalarından ötürü ihracatçıların işletme sermayelerinde önemli azalışlar olduğunu kaydeden Lider Saadettin Çağan, bu türlü bir devirde Merkez Bankası’nın TL reeskont kredisi kullanacak ihracatçıların yükümlülüklerini artırmasının kimi bölümlerde kısa vadede tahminen süreksiz tahliller getirebileceğini lakin ülke olarak ihracatın ve ihracatçının önünün açılması için kalıcı tahliller üretilmesine gereksinim duyulduğunu söyledi.

“Sektörümüzün reeskont kredilerinden faydalanması güçleşecek”

Reeskont kredisinde faizin düşürülmesi ve vadenin uzamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini lakin döviz bozdurma ve döviz satın almama taahhütlerinin ağırlaştırılmasının kimya kesimi üzere ithalata bağımlılığı yüksek kesimlerde bir dizi düşünceyi da beraberinde getireceğini kaydeden Lider Çağan, “Bu atak, yüklü olarak TL maliyeti olan ya da ithal ham unsur muhtaçlığı çok fazla olmayan bölümlerin kredi kullanımında yarar sağlayacak. Lakin kimya dalımız üzere ham husus tartısı ithal olan bölümlerin bu krediden faydalanması şu anki şartlarda güçleşecektir. Merkez Bankası’nın kararını gözden geçirip bu enstrümanında alanı genişletmesinin yahut sektörel bazda çalışılmasının ülke ihracatı açısından yararlı olacağına inanıyoruz” dedi.

“Güney Afrika, Mısır ve Singapur’da rekor seviyede artışlar sağladık”

Türkiye geneli bölüm ihracatı ve bölge ihracatının performansını ayrıntılı formda kıymetlendiren Lider Çağan, AKMİB olarak yılın beşinci ayında 2,79 milyar dolar seviyesinde oluşan bölüm ihracatına yüzde 22,7 oranında dayanak verdiklerini aktardı. Afrika ve Asya pazarlarında kıymetli kazanımlar elde ettiklerini lisana getiren Lider Çağan, “Mayıs ayında en fazla ihracatı yüzde 651,2 artış ve 197,2 milyon dolar bedel ile Güney Afrika pazarında gerçekleştirdik. Bu pazarı sırasıyla yüzde 304,9 artış ve 528 milyon dolar kıymet ile Mısır ile yüzde 97 bin 277 artış ve 50,2 milyon dolar paha ile Singapur takip etti. Yanı sıra Togo, Belçika ve Romanya’ya yönelik ihracatımızda da rekor seviyede artışlara imza attık” diye konuştu.

“Bölge ihracatımızın yüzde 91,9’unu üç eser kümesi oluşturdu”

AKMİB’in mayıs ayında 712 bin 683 ton eseri global pazarlarda değerlendirdiğini ve bölge ihracatının yüzde 91,9’unun üç eser kümesinden oluştuğunu belirten Lider Çağan şunları söyledi:

“Mayıs ayında yüzde 19,7 artışla 476,1 milyon dolarlık ihracat kıymetine ulaştığımız mineral yakıtlar ve mineral yağlar Birliğimizin dış satımından yüzde 74,8 hisse aldı. Yüzde 73,5 artış ve 77,2 milyon dolarlık ihracat fiyatıyla plastikler ve mamullerinin bölge ihracatımızdaki hissesi yüzde 12,1 oranında gerçekleşti. Yüzde 33,4 artış ve 32 milyon dolar kıymete ulaştığımız anorganik kimyasallar, bu devirde Birlik ihracatımızın yüzde 5’ini oluşturdu.”

Başkan Çağan, AKMİB’in 2022 yılı Ocak-Mayıs ortasındaki ihracatının geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 71 oranında artarak 3 milyar 77 milyon dolar seviyesine ulaştığını da kelamlarına ekledi.