Ankara Şehir Hastanesi Başhekimliğinden, kendini ambulansa kilitleyen şoför açıklaması

Ankara Kent Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Aziz Ahmet Surel, Sıhhat Bakanlığı önünde kendini ambulansa kilitleyen sürücüyle ilgili yaptığı açıklamada, “Olayın, ‘hastane arayıp bulamamak’ konusu olmadığını, hastamızın sürecinin memleketler arası tıbbi esaslar ve ülkemiz mevzuatı doğrultusunda en uygun biçimde yürütüldüğünü ve sonucunda ilgili servisimize yatışının kısa müddette gerçekleştiğini bildirmek isteriz” dedi.

Başhekim Surel, yaptığı yazılı açıklamada, “Sürücüsü olduğu ambulansla, Sıhhat Bakanlığı önünde 14 Haziran 2022 Salı günü saat 13.45’te, kendi tabiriyle ‘eylem’ yapan kişinin taşıdığı hastanın Ankara Kent Hastanesi Acil Servisine girişinin HBYS incelemesi sonucunda birebir gün sabah saat 10.14’te yapıldığı tespit edilmiştir” dedi.

Açıklamada, “Dün birtakım basın yayın organlarında da yer alan habere bahis ambulans sürücüsünün aksiyonuna karşı yayılan haberler üzerine bir kamuoyu açıklaması yapma gereksinimi doğmuştur.

Dün gerçekleşen olayda ambulans sürücüsü, ‘Onkoloji hastasını taşıdım, 3 saat boyunca hastane hastane dolaştım ancak hastayı bırakacak yer bulamadım’ şeklinde bir beyanda bulunmuş, bizim ‘makul olmayan davranış’ demeyi tercih edeceğimiz eylemi ve kelamları birtakım yayın organlarında yer almıştır. Kendisi Bakanlığa bağlı bir sıhhat çalışanı olan kişi, talebine binaen Sayın Bakanımız ile görüşmüş, aldığımız bilgiye nazaran, görüşme daha fazla kendi şahsî mevzuları özelinde olmuştur.

BAKANLIK ÖNÜNE GELDİĞİ ARAÇTA HASTA YOKTU

Ambulans sürücüsünün taşıdığı onkoloji hastası, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sevk edilmiş, kelam konusu hasta, nakil aracıyla hastanemize getirilmiş ve hastanemiz Acil Servisine 10.14’te giriş yapmıştır. Acil Tıp Kliniğimizdeki kıymetlendirme sonrasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğimizce tetkikleri yapılan hastamızın saat 11.20’de Ankara Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğindeki odasına yatışı gerçekleştirilmiştir. Hastanın yatışı sağlandıktan yaklaşık 2,5 saat sonra, araçta rastgele bir sıhhat vazifelisi ve hasta bulunmadığı halde ilgili kişi, hasta nakil aracını bakanlık önüne park etmiştir.

HASTANIN SERVİSE YATIŞI KISA MÜDDETTE GERÇEKLEŞTİ

Bakanlığa davet edilerek görüşülen arkadaşımızın yol açtığı olay için bu açıklamayı kamuoyunu hakikat bilgilendirmek ismine yapmak zorunda kaldığımızı ve olayın, ‘hastane arayıp bulamamak’ konusu olmadığını, hastamızın sürecinin milletlerarası tıbbi düsturlar ve ülkemiz mevzuatı doğrultusunda en uygun biçimde yürütüldüğünü ve sonucunda ilgili servisimize yatışının kısa müddette gerçekleştiğini bildirmek isteriz” tabirleri yer aldı.

BAKAN KOCA: ŞOFÖR ARKADAŞIMIZ DİLEĞİ ÜZERİNE KONUĞUM OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlık binası önüne gelerek kendisiyle görüşmek isteyen ambulans sürücüsüyle bir ortaya gelmiş, sonrasında görüşmeye ilişkin “Şoför arkadaşımız dileği üzerine konuğum oldu. Hasta nakil aracıyla naklini yaptığı hastanın Ankara Kent Hastanesi aciline yatışını sağladıktan 2,5 saat sonra aracıyla bakanlık binası önüne park edişinden başladık, çok şey konuştuk. Lakin birtakım şeyler konuşulduğu yerde kalmalı.” tabirlerini kullanmıştı.

 

KAYNAK: AA