Bakan Derya Yanık: Temel hedef olarak görüyoruz

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, İsviçre’nin Cenevre kentinde CEDAW 8. Dönemsel Ülke Raporu Yapan Diyalog Süreci toplantısında kapanış konuşması yaptı.
Bakan Yanık, BM Güvenlik Kurulunda kabul edilmesinin üzerinden 40 yılı aşkın bir müddet geçmiş olmasına karşın, temel bir insan hakları kontratı olarak CEDAW’ın aktif uygulanmasının değerinin, silahlı çatışmalar, iklim meseleleri ve salgın hastalıklar üzere bayanlar ve kız çocukları için mevcut global zorluklar nedeniyle arttığını vurguladı. 

Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR”

“Türkiye olarak bayanın insan haklarını, müzakere konusu bir siyasi araç olarak değil, hemen ulaşılması gereken temel bir gaye olarak görüyoruz. Bayanların ve kız çocuklarının hakları her vakit kıymetli gündemlerdeki kararların merkezinde olmalıdır.
 

Bu bağlamda, ortaya çıkan meselelere aktif karşılık için CEDAW Genel Tavsiyelerinin fonksiyonunu ve ehemmiyetini tasdik ediyoruz. Lakin yeni dijital teknolojilerin ışığında, yeni bir genel teklife duyulan gereksinim artıyor. Ayrımcı tesirler de dahil olmak üzere bu teknolojilerin ortaya çıkardığı zorlukların ele alınması ve sunulan fırsatların aktif bir formda araştırılması gerektiğine inanıyoruz. 

Yeni dijital arenalar, çevrimiçi şiddeti, tacizi ve nefret telaffuzunu güçlendirmek için elverişli bir ortam yaratıyor. Dijital teknolojilerin yakın geleceğin ana iş modeli olacağı kesin olmakla birlikte dünya çapında bayan ve kız çocuklarının bu teknolojilere erişimi hala çok hudutlu. Komiteye, bu hususları ele alan bir genel tavsiyeyi memnuniyetle karşılayacağımızı bildirmek isterim.”

Her ülkenin farklı ulusal bağlamlara sahip olmasının üniversal mefkurelere ulaşmada sorun teşkil etmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Yanık, şöyle devam etti:
“Fakat komitenin değerlendirmelerinde ülkelerin legal güvenlik önceliklerini, sosyoekonomik durumlarını ve kendine has sorunlarını de dikkate alması gerektiğine inanıyoruz.

Komitenin işleyişinin niteliği ne olursa olsun, Türkiye CEDAW kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmede epeyce kararlı olmuştur. CEDAW üyeleri olarak gerçekleştirmiş olduğumuz bu yapan diyalog sürecinde, Türkiye’nin insan hakları konusunda memleketler arası normları koruduğunun altını çizdik.  

Her türlü ayrımcılığı tedbire ve kadın-erkek eşitliğini sağlama konusunda benimsediğimiz anlayışı ve yürüttüğümüz çalışmaları sizlerle paylaştık.  Sivil inisiyatif üniteleriyle kurduğumuz işbirlikleri sayesinde her vakit daha güçlü toplumsal siyasetler üretiyor ve her türlü ayrımcılığa karşı daha süratli ve kalıcı tahliller sunuyoruz. Kararlı ve yavuz adımlarla belirlediğimiz amaçlara gerçek ilerlemeye devam edeceğiz.  Diyalog süreçleri boyunca komite üyelerinin yönelttiği değerli soru ve yorumlar için teşekkür ederiz. Sunduğunuz teklifler, hiç elbet çalışmalarımızın tekrar yapılandırılması sürecinde değerlendirmelerimize dahil edilecektir.”

Bakan Yanık, CEDAW Komitesine, Türkiye’nin raporunun kıymetlendirilmesine katkıda bulunanlara, Daimi Temsilciliğe, heyet üyelerine ve  toplantıya emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların akabinde dün başlayan CEDAW Komitesinin 82’nci oturumu kapsamındaki Türkiye raporunun kıymetlendirilmesi sona erdi.