DBP’li Salihe Aydeniz hakkında hazırlanan soruşturma dosyası Ankara’ya gönderildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Ofisi, 12 Haziran’da Kadıköy’de “Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak için Gemlik’e yürüyoruz” ismi altında yapılan aksiyonda polis memuru Hakan A’ya yumruk attığı tez edilen bir milletvekilinin kimliğinin tespitine yönelik çalışma yaptı.

Mağdur Hakan A’ya yumruk atan kişinin DBP milletvekili Salihe Aydeniz olduğunun belirlenmesinin akabinde savcılık, “görevli polis memuruna mukavemet” cürmünden soruşturma başlattı.

Savcılık, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda belirtilen “Seçimden evvel yahut sonra bir kabahat işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve bu yer ağır ceza mahkemesine aittir.” kararı uyarınca soruşturma evrakı hakkında yetkisizlik kararı verdi.

Başsavcılık, hazırlanan soruşturma belgesini, gereği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

POLİS MEMURU SÖZ VERDİ

Olayın akabinde başlatılan soruşturmada mağdur sıfatıyla sözüne başvurulan polis memuru Hakan A. da olay günü Kadıköy’de çevik kuvvet takımında misyon yaptığını söyledi.

Grubun en önünde kalkanla durduğunu aktaran Hakan A, şunları kaydetti:

“Eylemci şahıslara ‘Sakin olun.’ formunda sakinleştirici mahiyette ihtarlarda bulunuyor ve misyonlu arkadaşlarıma yardım ediyordum. İsmini sonradan öğrendiğim milletvekili Salihe Aydeniz, kaskımın alt kısmından elini sokarak çene kısımlarıma yumruk attı. Bahisle ilgili görüntü paylaşımı, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu dahil birden fazla toplumsal medya hesaplarından yapıldı. Bu görüntü paylaşımının yapıldığını daha sonradan toplumsal medyada gezerken öğrendim. Aldığım darbeden sonra fotoğrafımı çekerek ‘Seninle hesaplaşacağız, seninle görüşeceğiz, seni bulacağım.’ biçiminde hakaret ve tehditlerde bulundu. Direkt yüzümü alacak halde fotoğraflarımı çekti. Bundan ötürü da şikayetçiyim.”

Öte yandan, darp olayına ait hazırlanan isimli muayene raporunda, mağdurun çenesinin ön tarafında kızarıklık, şişlik ve hassasiyet olduğu belirtilirken, manzara inceleme raporunda da olay anının ayrıntılarına yer verildi.

KAYNAK: AA