Dereye düştü, 3 gün sonra kurtarıldı

Olay, Tekkeköy ilçesi Costal Çiftlik Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, Gelemen Deresi’ne düşen yılkı atı suyun derin olması nedeniyle çıkamayarak 3 gün suyun içinde mahsur kaldı. Atın suda mahsur kaldığını öğrenen hayvansever Nurhan Aktaş ve Ömer Aktaş, Tekkeköy Belediyesi Sokak Hayvanlarını Muhafaza takımında misyonlu Ufuk Kul ile Karadeniz Bölgesi Hayat Hakkı Derneği Lideri Hümeyra Ulubay, hayvanın kurtarılması için seferber oldular.

Olay yerine Tekkeköy Belediyesi, AFAD, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Samsun Emniyet Müdürlüğü Tabiat, Hayvan Müdafaa Şubesi grupları sevk edildi. Takımlar, karadan atın boynuna kement atarak yakalanması için uzun mühlet uğraştı. Ürken at suyun içinde bir ileri bir geri giderek takımları peşinden koşturdu. Vatandaşların da tekne yardımıyla cet yaklaşıp boynuna ip atıp yakalama teşebbüsü sonuçsuz kaldı. Takımlar, Vilayet Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Sualtı Küme Amirliği’nden yardım istediler.

Olay yerine sevk edilen deniz polisi, bot yardımıyla suyun içinde bir müddet atın peşinden gidip boynuna kement atarak iple yakalamaya çalıştı. Gece geç saatlere kadar süren çalışmalarda deniz polisi tarafından yakalanan at, bot yardımıyla kenara yaklaştırıldı.

Diğer kurtarma gruplarının de yardımıyla sudan çıkarılan yılkı atı doğal ortamına bırakıldı.