Fransa Konsolosluğu 5 görevlinin Ağrı Dağı’nda zor anları!

Ankara’dan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine gelen ve Fransa Konsolosluğu’nda misyon yapan 5 kişi, ortalarında Türk dağcıların da bulunduğu kümeyle 13 Haziran’da 2 bin 200 rakımdaki Çevirme köyünden tırmanışa başladı. Saffet Akkuş’un öncülüğündeki küme, 3 bin 200 metredeki kampa vararak mola verdi.

Burada dinlenerek, dağın kar ve fırtınanın tesirli olduğu havasına alışmaya çalışan küme, 14 Haziran’da kuvvetli bir tırmanış gerçekleştirerek 4 bin 200 rakıma vardı.

Mola veren dağcılar, kar ve fırtınaya karşın 5 bin 137 metrede tepeye ulaşmayı denedi. Kuvvetli kurallarla fazla ilerleyemeyen küme, 15 Haziran’da saat 07.00’de Ağrı Dağı’nın tepesine çıktı.

Akkuş, kar ve fırtına sebebiyle geri dönüşlerinin de şiddetli geçtiğini lisana getirdi. Ağrı ve Patnoslu 45 dağcı da 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmandı. Kümeye rehberlik eden Ağrı Dağcılık Federasyonu Temsilcisi Servet Arslan, şiddetli bir tırmanış gerçekleştirdiklerini söyledi. Çok ağır yağışın altında Süphan Dağı’nın doruğuna ulaştıklarını söz eden Arslan, haziran ayına karşın kış günlerini aratmayan anlar yaşadıklarını belirtti.