Gazprom Germania’ya Almanya’dan 10 milyar auroluk hayat öpücüğü

Alman hükümetinden yapılan açıklamada, ülkede doğal gazda güç arzını teminat altına almak için nisanda “geçici” olarak kamu tarafından devralınan Gazprom Germania’nın uzun vadeli kamu idaresine geçirileceği belirtildi.

Şirketi iflastan kurtarmak için 10 milyar avroya kadar kamu kurtarma paketi sağlanacağı bildirilen açıklamada, kurtarma paketinin “likiditeyi garanti altına alacağı ve yedek gaz tedarik etmeye” imkan sağlayacağı söz edildi.

Almanya’nın güç piyasası düzenleyici kurumu (Bundesnetzagentur-BNetzA), Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarının akabinde 4 Nisan’da, Almanya’da doğal gazda güç arzını teminat altına almak için Gazprom Germania’yı süreksiz olarak devralmıştı.

Moskova’ya karşı Batı yatırımları ve Rusya’nın gaz tedarikini kesmesi Almanya’da doğal gaz tedariki için kilit şirket pozisyonundaki Gazprom Germania’yı baskılıyordu.

Şirketin, Alman gaz piyasasında faaliyetleri ortasında depolama, doğal gaz ticareti ve nakliyesi yer alıyor. Gazprom Germania’ya ilişkin olan Astora ünitesi ülkenin en büyük doğal gaz depolama tesisini işletiyor.

Öte yandan, Rus güç şirketi Gazprom’un, bugün teknik problemler nedeniyle Kuzey Akım Doğal Gaz Boru Çizgisi üzerinden doğal gaz sevkiyatının yüzde 40 düşeceği ihtarında bulunması dikkati çekti.

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Akım 1’deki durumun yakından izlendiği belirtilerek, şu anda ülkede doğal gazda “arz güvenliğinin garanti altında olduğu” kaydedildi.

Bu ortada, Almanya’nın endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrolü, doğal gazı ve kömürüne öbür Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülürken, ülke, muhtaçlığı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan karşılıyor.

Almanya’da konutların yaklaşık yarısı ağır endüstride elektrik üretmek için kullanılan doğal gazla ısıtılıyor.

Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için ağır çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından büsbütün bağımsız olmak için vakte gereksinimi bulunduğunu belirtiyor. Hükümet, Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarını desteklemesine karşın Rusya’dan gaz arzının çabucak durdurulmasına karşı çıkıyor.

KAYNAK: AA