İhbar üzerine harekete geçildi: e-Devlet şifresi isteyen yandı

Bir alışveriş merkezi tarafından senetli alışverişler için ilgili bireylerden e-Devlet şifresi, internet sayfasında üyelik oluşturulması için ise T.C. kimlik numarası temin edilmesi suretiyle ferdî bilgilerin hukuka muhalif işlenmesine yönelik ihbar üzerine toplandı.

Kararda; e-Devlet şifrelerinin istenilmesinin 6698 sayılı Kanuna karşıtlık teşkil ettiği belirtilerek gereğinin yapılmasının talep edildiği hatırlatıldı. İhbar dilekçesinde bilgi sorumlusunun internet sitesinde ‘Kasaya Git’ sekmesi altındaki sayfada “Senetli alışverişte onay sürecinizin muvaffakiyetle tamamlanmasını istiyorsanız aşağıdaki alana e-Devlet şifrenizi giriniz. Siparişi onaylıyorum butonuna basıldığında otomatik olarak doğrulama yapılacaktır.” halinde bilgilerin yer aldığı lisana getirildi.

Kurul kararında şu tabirlere yer verildi: “Kredilendirmeye temel olarak senetle yapılan alışverişler için kontratın kurulması ve ifasıyla direkt ilgili olan ilgili şahıslara ilişkin ferdî, mali ve ekonomik bilgilerin işlendiği, ilgili şahıslardan istenen bu dataların sürece unsurlarına tam olarak uyumlu olduğu öne sürülmüştür. Data sorumlusu tarafından senetli alışverişler için ilgili bireylerden e-Devlet şifresinin, internet sayfasında üyelik oluşturulması için de T.C. kimlik numarasının temin edilmesinin zarurî kılınması suretiyle gerçekleştirilen şahsî data sürece faaliyetlerinin Kanunun 5 inci unsurunda yer alan bilgi sürece kurallarından rastgele birine dayanılmaksızın gerçekleştirildiği ortadadır. Öte yandan data sorumlusunun internet sitesindeki üyelik başvurusu ile ilgili sayfada T.C. kimlik numarası girilmek suretiyle daha evvel internet sayfasına üye olan bireylerin ferdî bilgilerinin üçüncü bireylerce görüntülenebilir olması konusunun bilgi güvenliği açığına işaret ettiği sonucuna varılmıştır.

300 BİN TL İDARİ PARA CEZASI

Bu konuların yasaya terslik teşkil etmesi nedeniyle, şahsî dataların işlenmesinde data güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli teknik ve idari önlemleri alma yükümlülüğünü yerine getirmeyen data sorumlusu hakkında 300 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Bilgi sorumlusunun, bugüne kadar kelamlı görüşmeler ve/veya internet sitesi aracılığıyla ilgili şahıslardan temin ettiği e-Devlet şifrelerini ve T.C. kimlik numaralarını ‘Kişisel Dataların Silinmesi, Yok Edilmesi yahut Anonim Hale Getirilmesi Hakkında Yönetmeliğe’ uygun bir biçimde imha etmesi ve imha süreçlerinin yapıldığını ispatlar nitelikteki evraklar (log kaydı gibi) ile birlikte Heyete bilgi vermesi konusunda talimatlandırılmasına hükmedilmiştir.

Veri sorumlusunun internet sitesinde hesap oluşturma sayfasında sisteme daha evvel üye olmuş bireylerin şahsî bilgilerinin görüntülenmesine sebebiyet veren güvenlik açığının acilen giderilmesi, T.C. kimlik numarası temin edilmeksizin üyelik oluşturulabilmesi ismine sistemin güncellenmesi ile bu süreçlere ait Konseye en geç otuz gün içinde bilgi verilmesi istikametinde bilgi sorumlusunun talimatlandırılmasına karar verilmiştir. Öte yandan, kelam konusu güvenlik açığının data sorumlusu nezdindeki ferdî datalara hukuka ters olarak üçüncü bireyler tarafından erişim sağlanmasına sebebiyet vermiş olduğu; hususa ait olarak resen inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.

KAYNAK: İHA