Intenet Explorer bugün kapatılıyor ancak Windows 10 kullanıcıları ondan hâlâ vazgeçemiyor

Dünya çapında milyonlarca kullanıcı, Microsoft’un takviyesini uzun bir mühlet evvel sonlandırmasına karşın hâlâ Internet Explorer’ı kullanmaya devam ediyor. Bilhassa Windows 10 yüklü bilgisayarların neredeyse yarısının (%47) tarayıcı olarak Internet Explorer kullanmaya devam ettiği ortaya çıktı. Bu oran dünya çapında milyonlarca bilgisayar manasına geliyor.

Lansweeper firması tarafından 33 bin işletmenin dokuz milyondan fazla bilgisayarı incelenerek yapılan araştırmada Microsoft’un, işletmeleri Internet Explorer’in resmi olarak büsbütün kapatılacağı konusunda tekraren uyarmasına karşın işletmelerin Internet Explorer kullanmaya devam ettiklerini tespit edildi.

Aynı araştırmada birçok işletmenin bilgisayarında yüklü olan Windows 10 hiç güncellenmemiş. Mayıs 2020’de piyasaya sürülen Windows 10, üç büyük güncelleme aldı. Lakin birçok işletme Windows 10’u güncellemedi. Bu ise birçok işletmeyi güvenlik açısından tehlikeye atıyor.

Microsoft, Edge’yi yayınladıktan sonra Internet Explorer 11 için artık takviye vermeyeceğini uzun bir mühlet evvel duyurmuştu. Lakin buna karşın Internet Explorer 11’i kullanarak potansiyel siber atak riskini göze olan milyonlarca kullanıcı bulunuyordu. Microsoft, bu nedenle bugün Internet Explorer’in fişini büsbütün çekme kararı aldı. Internet Explorer’i kullanmaya çalışanlar Edge’ye güncellemesi tarafında bir kusur bildirisi ile karşılaşacak.

KAYNAK: TECHRADAR