LaLiga, PSG ve Manchester City’i UEFA’ya şikayet etti

LaLiga, yaptığı yazılı açıklamada, UEFA mali fair play kriterlerinin dışına çıktıkları gerekçesiyle nisan ayında Manchester City hakkında yaptığı şikayeti, bu hafta PSG’yi de ekleyerek bir sefer daha sunduğunu bildirdi.

Bu iki kulübü, “futbolun mali sistemini ve sürdürülebilirliğini değiştirmek ve tüm Avrupa liglerine ziyan vermekle” suçlayan LaLiga, Birleşik Arap Emirlikli olan Manchester City kulüp lideri Khaldoon Al Mubarak ve Katarlı Nasser Al Khelaifi’nin futbol dışından gelen paralarla pazarı yapay olarak şişirdiğini ileri sürdü.

La Liga, kelam konusu iki kulübün sistemsiz mali hesaplarının, ya direkt para enjeksiyonları ya da sponsorluk ve piyasa şartlarına uymayan kontratlarla gerçekleştiğini savundu.

Açıklamada, LaLiga’nın bunlara ek olarak, Fransa ve Avrupa Birliği’ndeki yetkili organlarda idari ve isimli süreç başlatılması için Fransa ve İsviçre’deki hukuk firmaları ile mukavele imzaladığı duyuruldu.

LaLiga, 2017 ve 2018 yıllarında da Paris Saint Germain ve Manchester City hakkında benzeri suçlamalarda bulunup UEFA’dan ceza almalarını sağlamış lakin bunlar Spor Tahkim Mahkemesince iptal edilmişti.

LaLiga Lideri Javier Tebas, hafta içinde İspanyol basınına yaptığı açıklamada, “Paris Saint Germain yılı 200 milyon avro kayıp ile kapatacak. Nasıl olup da benzeri bir parayla Mbappe ile mukavele yeniliyor. Hile yapmak zorunda kalacaklar fakat nasıl yapacaklar bilmiyorum. Manchester City de Haaland’ı transferinde bir şeyler yaptı. Haaland, 60 milyon avro dışında para istiyordu.” demişti.