Motosikletlinin ölümüne neden olan alkollü sürücünün cezası belli oldu

Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Nadir Ocaklı katıldı. Duruşmada kazada hayatını kaybeden Cengiz Şen’in eşi Emel Şen ile avukatı Özcan Alpaslan hazır bulundu.

Avukat Özcan Alpaslan “Olay şuurlu taksirle işlenmiş bir aksiyon değildir, mümkün kastla işlenmiştir. Yargıtay kararlarında buna dair tutanaklar mevcuttur. Sanığın 2 defa alkollü araç kullanmaktan ehliyetine el konulduğu belirtilerek muhtemel kastla karar verildiği nettir. Biz evrakın yetkisizlikle ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmesini istiyoruz” sözlerini kullandı. Sanık avukatı ise evvelki savunmalarını tekrar ettiğini belirtti. Son kelamları sorulan sanık Nadir Ocaklı da evvelki tabirlerini tekrar ettiğini kaydederek “Kesinlikle bu türlü bir şey olsun istemezdim. Pişmanım” dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Seçkin Ocaklı’yı “Bilinçli taksirle mevte neden olma” hatasından 5 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Hakim, sanığın daha evvel iki defa alkollü araç kullanmaktan ehliyetine el konulduğunu belirterek verilen cezada alt huduttan uzaklaştığını söyledi.

“ISLAH OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ”

Duruşmanın akabinde açıklama yapan Emel Şen, “Bugünkü verilen karardan sonra biz davamıza devam etmeye düşünüyoruz. Bir üst mahkemeye taşımayı düşünüyoruz. Zira verilen cezanın kâfi olduğunu düşünmüyoruz. Burada kişi, alkollü araç kullanmaktan daha evvel ehliyetini iki sefer kaptırmıştır. Islah olduğunu düşünmüyoruz. Bu yüzden tekrardan, hakkımızı hukukumuzu aramaya devam edeceğiz.” dedi.

Sanığın 5 yıl ceza aldığını hatırlatan Emel Şen şöyle devam etti:

“1.64 oranında alkollü çıktı. Birkaç saat sonra test yapıldı. Yüksek bir promilde çıktı. Daha evvel de alkolden ehliyeti iki kere kaptırmış olması onun ıslah olmadığının göstergesidir. Biz muhtemel kasttan cezalandırılmasını istiyoruz. Tekrar davamızın peşindeyiz. Hakkımızı hukukumuzu aramaya devam edeceğiz. Mümkün kastla ilgili örneklere baktığımızda, bir futbol maçında, bir kişinin havaya ateş ederek, bir kişinin canına mal olmasına sebebiyet vermesi muhtemel kast olarak geçmiş. Burada adam tetiğe basmış ve muhtemel kast hatalısı olmuş. Başkasında de adam alkollü bir formda otomobile oturmuş ve gaza basmış. Yani bence ikisi ortasında hiçbir fark yok. Birisi trafik hatası olduğundan dolayı cezanın bu kadar hafifletilmesini hakikat bulmuyorum.”

Cengiz Şen’in akrabası Tarık Küpçü, “Biz bu cezayı kâfi bulmuyoruz. Sonuç itibariyle bir can kaybedildi. Elbette kazadır lakin son analizde şuurlu yapılmıştır bize nazaran. Gündüz vakti şişelerce alkol tüketip, araç kullanmanın sonunda bunun olabileceği ihtimalini her aklı başında insan düşünür. Bunu düşünerek, bilerek, taammüden yaptığını düşünüyoruz. Sonuç itibariyle körkütük sarhoş olarak otomobil sürmenin son analizde, bir kazaya sonuç vereceğini her aklı başında insan düşünür. Biz, Emel’in de söylediği üzere bu problemin peşini bırakmayacağız. Alabileceği en üst sondan ceza almasını istiyoruz.