Öğretmenden meslektaşına hayat kurtaran müdahale

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan Melikgazi Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde meydana gelen olayda, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Kısım Şefi Suha Sinan S.’nin nefes borusuna su kaçtı. Kötüleşerek kendisini odasından dışarı atan öğretmenin imdadına o sırada eğitim için okulda bulunan Sıhhat Eğiticisi Arif Eşkara yetişti. Eşkara’nın öğretmene müdahale ettiği anlar da kameralara saniye saniye yansıdı.

“YERE YIĞILACAK GİBİYDİ”

Heimlich Hareketi ile öğretmenin hayatını kurtaran Eşkara, o anları anlattı. Eşkara, “Biz Kayseri’de yaklaşık 5 bin öğretmene ilkyardım eğitimi veriyoruz. Şu ana kadar 2 bine yakınına verdik eğitimleri. Tekrar bu formda eğitim için Turizm ve Otelcilik okulunda vazife yaparken, bir arkadaşımız ders verirken ben de aşağıda bir çay içtim. Artık benim de saatim gelince derse devam etmek için koridorda yürüyordum. Yanımda da bir arkadaşım vardı. Koridorda köşeyi dönmek üzereyken bir anda bir boğulma, nefes alamama sesi geldi. Döndüm baktım hocamız yere yığılacak üzereydi. Kendini de odadan güç atmış. Daha sonra konuştuk hatta içinden de geçirmiş birileri olsa da sırtıma vursa diye. Kendini dışarıya atınca ben de tesadüf görünce çabucak müdahale ettim. Çok kısa bir müddette yavaş yavaş nefes almaya, kendine gelmeye başladı. Daha sonra içeriye yatırdık ve dinlenmeye aldık. Çok kısa bir mühlet sonra büsbütün ayağa kalktı ve olağan yaşantısına devam etti. Avrupa Birliği Projesi’nden ötürü da öğrencileri ile şu anda Almanya’da geziyor” dedi.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Ayhan Teltik de Ahmet Baldöktü İlkokulu’nda düzenlenen birinci yardım eğitimine katılarak burada meslektaşının hayatını kurtaran sıhhat eğiticisi Arif Eşkara’ya plaket verdi. Teltik, “Bugün katıldığınız bu eğitime yarın ‘iyi ki katıldık’ diyeceksiniz. Bu eğitim kendi ünitemiz tarafından verilmektedir. Çok önemli bir eğitim. Sizlere tavsiyem bu kursları kaçırmamanızdır. Bu kursları takip edip sertifikanızı almanız da önemlidir” dedi.