Sivas pastırmasına coğrafi işaret tescil belgesi

Sivas Ticaret Borsası’nca Sivas pastırmasının tescili için 2020 yılında müracaat yapıldı. Başvuruyu kabul eden Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Sivas pastırmasına coğrafik işaret tescil dokümanı verildi.

Ticaret Borsası Lideri Abdulkadir Hastaoğlu, bugün ellerine ulaşan tescil dokümanıyla Sivas pastırmasının resmi manada markalaştığını belirtti. Hastaoğlu, pastırmanın lezzetini kentte yetiştirilen büyükbaş etinden, Sivas tuzundan ve çemeninden aldığını söyledi.

Pastırmanın lezzetiyle kısmıyla üretimiyle ve kurutulmasıyla coğrafik işaretle tescillendiğini anlatan Hastaoğlu, “Sivas pastırması, 2 yaşını doldurmuş dana sırt ve bonfile etinin Sivas kaynak tuzuyla tuzlanıp doğal hava koşullarında kurutulması ve çemenle kaplanmasıyla üretilmektedir. Dilimlenmiş olarak satışa sunulan pastırmanın dilim kalınlığı en fazla 2 milimetredir. Pastırmaya karakteristik özelliğini kazandıran başka değerli öge, kurutma sürecinin büsbütün doğal hava kurallarında yapılmasıdır. Sivas pastırması hak ettiği yere ulaştı. İlimiz için güzel olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Markalaşacak daha birçok eserimiz var. Zeron buğdayı, Sivas sucuğu, Sivas fırın kellesi, Sivas fırın pöçük ve Sivas tuzunun da tescili için müracaatımızı yaptık” dedi.