Türkiye’de ilk kez görüldü! “Sonuçlar oldukça önemli”

Doğu Karadeniz’de son buzul çağda oluşan ve devrin izlerini taşıyan yüksek dağ göllerini araştıran Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Şahin, Rize’nin Kaçkar Dağları’nda 2 yıl boyunca ‘su yosunu’ olarak da bilinen; dere, göl ve denizlere renk veren alge yönelik araştırma yürüttü.

SONUÇLAR BİLİM DÜNYASIYLA PAYLAŞILDI

Saha araştırmaları sonucu 15’i ulusal park hudutları içinde, 17’si gölde 230 alg çeşidi tespit edildi. Ayrıntılı inceleme sonucu çeşitlerin 48’inin Türkiye’de birinci defa görüldüğü belirlenen araştırmanın sonuçları, milletlerarası makaleler ile bilim dünyasıyla paylaşıldı.

“SONUÇLAR EPEY ÖNEMLİ”

Rize’nin yüksek dağ gölleri bakımından güçlü olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, “17 gölle işe başladık ve elde ettiğimiz florayı incelediğimizde 230 cinsin 48 tanesi, Türkiye alg florası için yeni kaydolarak karşımıza çıktı. Hem ülkemizin hem de ulusal parkın biyoçeşitliliğine katkıda bulunmak ismine elde ettiğimiz sonuçlar epey değerli. Alg sözünün Türkçe karşılığı olarak su yosunudur. Vatandaşlarımız algleri dere, göl kenarları ve deniz kıyılarındaki taşlarda ipliksi dediğimiz yeşil ve kahverengi renklerde olanlarını görebilirler. Bizim çalışmalarımız daha çok mikroskobik boyutta olanlarla ilgilidir” dedi.

‘YENİ TİPLER BULMA TALİHİMİZ VAR’

Prof. Dr. Şahin, Rize ve Artvin coğrafyasının ekolojik açıdan çok kıymetli olduğunu ve bu bölgede gelecekte yapılacak çalışmalarda, daha fazla sayıda yeni kayıt tipleri elde etmeyi beklediklerini belirterek, “17 gölden 48 yeni kayıt tespit ettiğimize nazaran, imkan olup bütün göllere ulaşabildiğimizde çok daha fazla yeni kayıt cins hatta tahminen de dünya için yeni çeşitler bulabilme bahtımızın da olacağına inanıyorum” diye konuştu.

İLK SEFER TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ

Öte yandan Prof. Dr. Bülent Şahin, daha evvel de Gümüşhane Artabel Gölleri Tabiat Parkı’nda 256 alg tipi tespit edip, bunlardan 41’inin birinci defa Türkiye’de görüldüğünü belirledi.