Abdullah Özdemir: İBB, metrobüsler gibi kaptansız yönetiliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Haziran Ayı olağan toplantısı dördüncü oturumu, Saraçhane’deki Başkanlık Binası içindeki Meclis Toplantı Salonu’nda, yapıldı. Toplantıda, hususlara geçilmeden evvel yapılan gündem dışı konuşmalarda İBB Ulaşım ve Trafik Kurulu Lideri da olan Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir kelam aldı. Özdemir, İBB’nin ilgili genel sekreter yardımcısı, daire liderleri, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü temsilcileri, üniversite profesörleri ve öbür kamu kurum ve kuruluşu liderlerinin katkılarıyla oluşturulan Araştırma Komisyonu’nun raporunu sundu. Karayolu ağı, lastik tekerlekli toplu taşıma ağı, demiryolu ağı ve denizyolu nakliyatı mevzularında istatistiksel dataların yer aldığı raporda; İstanbul ulaşımının son 3 yılıyla geçmiş devirler karşılaştırıldı.

30 projenin yalnızca biri yapıldı

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaadinde kullandığı “İstanbul’da ulaşımı sorun olmaktan çıkaracağız” cümlesini hatırlatarak konuşmasına başlayan Özdemir, “Şimdi görüyoruz ki, İstanbul’da trafik sorun olmaktan çıkmış değil, trafik sorunu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın gündeminden çıktı. AK Parti devrinde başlatılan birkaç proje dışında yeni planlanmış kayda bedel bir tünel, bir yol ve hatta bir kavşak bile yok. AK Parti periyodunda başlanmış ve 2018 yılı içerisinde inşaatı devam eden 30 yol ve kavşak projesinin 11’inin imalatı 2019 yılı içerisinde tamamlanmış iken, mevcut idare 2020 yılı içerisinde yalnızca 1 projenin imalatını tamamlayabildi. Bu projenin de zati yüzde 90’ı da AK Parti periyodunda imal edilmişti. İşte bu AK Parti’nin hizmet anlayışıyla CHP’nin hizmetsizlik anlayışını net bir biçimde ortaya koymaktadır.” dedi.

Metrobüs Bahattin’in sıkıntısı bitti, İstanbul’un sıkıntısı devam ediyor

Metrobüs konusuna vurgu yapan Özdemir, “AK Parti periyodunda 2012-2017 yılları ortasında İstanbul’a 2250 adet otobüs alınmıştı. CHP’li İBB idaresi periyodunda ise yalnızca 160 adet metrobüs alım kontratı yapıldı ve bunlardan da yalnızca 120 adedini filoya katabildiler” dedi. İmamoğlu’na güzellemeler yapan ve “Metrobüs Bahattin”e değinen Özdemir, “Metrobüs Bahattin İBB’de işe alındı. Bahattin’in zahmeti bitti lakin maalesef İstanbullunun zahmeti artarak devam ediyor” diye konuştu. Şoförsüz bir halde ilerleyen metrobüs aracı üzerinden kıymetlendirme yapan Özdemir, “Şoförsüz bir metrobüsün gittiğine şahit olduk. Allah’a şükür ki, bir can kaybı yaşanmadı. O gün gördüğümüz metrobüs kaptansızdı aslında bu manzara mevcut İBB’nin idare halini de resmetmektedir. İBB de maalesef kaptansız yönetilmektedir” dedi

Artık PKK’lılar otobüs yakmıyor

Özdemir, otobüslerle ilgili de “CHP’nin idareye gelmesiyle otobüs açısından tek olumlu şey şu olabilir. Artık PKK’lılar otobüs yakmıyor. Artık İstanbul’da seyahat aksiyonlarındaki Vandallar, otobüsle ilgili rastgele bir hasara ve arızaya sebep olmuyor” yorumunda bulundu.

Günde 144 cm ilerleme var

Raylı sistemlerin ilerleme raporundaki sayılar ise meclis üyelerini en çok şaşırtan bilgiler oldu. Demir yoluyla ilgili bir arpa uzunluğu yol kat edilemediğini lisana getiren Özdemir, “Ak parti periyodunda yıllık 4.2 kilometrelik bir ilerleme varken CHP vaktinde 600 metrelik ilerleme var. Bu sayı da 2021’deydi. 2022’de tahminen düzelir, yöneticiler biraz alışır ve ileriye masraf diye düşünüyorduk. 2022’deki tablonun çok makûs olduğunu vurgulamak istiyorum. Ataköy – İkitelli metrosunda ilerleme 2021 Aralık’ta yüzde 69 iken 2022 yılı Mart ayında yüzde 70 ilerleme oldu. Bunun günlük ilerlemesi 144 cm. Buralar binlerce kişinin çalıştığı çizgilerdir. Elle kazsanız yüzlerce metre ilerlersiniz” dedi.

Bir tane bitirilmiş otopark var mı?

Otopark konusunun da üstüne duran Özdemir, şöyle devam etti:

Hayra motor, şerre fren olmaya devam edeceğiz

Raporun idare tarafından dikkate alınmasını isteyen Özdemir, “Bizler, birinci gün ne dediysek artık de tıpkı şeyi söylüyoruz. Cumhur İttifakı kümesi olarak, İBB Meclisinde bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da ‘’Hayra motor, şerre fren’’ olmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim” diyerek konuşmasını bitirdi.

Cevaplanmayı bekleyen sorular

Konuşmasının sonunda 3 yıldır vazife başında olan CHP’li İBB idaresine; “Yeni bir metro planladınız mı? Yeni bir metro projesi yaptınız mı? Yeni bir metro güzergâhı oluşturdunuz mu? Yeni bir metro ihalesi yaptınız mı? Yeni bir kara yolu aksı belirlediniz mi? Yeni bir karayolu ihalesi yaptınız mı? Ulaşımla ilgili bir tane dahi atak yaptınız mı?” sorularını yönelten Özdemir, akıllı ulaşım sistemlerinden elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar farklı kategorilerde tekliflerde bulundu.

Minibüsleri otobüse dönüştürelim

Öneriler ortasında en çok dikkat çeken ise minibüslerle ilgili dönüşüm fikri oldu. Özdemir, şu teklifte bulundu: