AFAD’dan yağıştan etkilenen 13 ille ilgili açıklama

AFAD tarafından yapılan açıklamada, “Salı günü yurt genelinde tesirli olan ağır yağışlar nedeniyle çok sayıda vilayetimizde sel ve su taşkını meydana gelmiştir. Yağıştan etkilenen 13 vilayette müdahale çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımızın meteoroloji ikazlarını takip etmesi ve muhtemel bir sel anında aşağıdaki ikazlara dikkat etmesi hayati kıymet taşımaktadır. Sel bölgesini çabucak terk ederek yüksek ve inançlı bölgelere gidin. Elektrik kaynaklarından uzak durun. Sel sırasında araç içerisindeyseniz suyla kaplı yoldan gitmeye çalışmayın. Aracınızda rastgele bir arıza oluştuysa, çabucak aracınızı terk ederek yüksek bir yere çıkın” denildi.

Vilayetlerde devam eden çalışmalar şöyle:
Afyonkarahisar
Merkezde bugün saat 16.00 dolaylarında başlayan çok yağış sonrası bilhassa Orhangazi, Osmangazi ve Selçuklu Mahallelerinde 40’a yakın konut ve işyerinin bodrum katlarını su bastığı ihbarı alınmıştır. Alınan ihbarlara; Afyonkarahisar Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü; 36 işçi, 10 adet motopomp ve 6 adet vidanjör, Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü; 4 araç 12 işçi, AFAD Vilayet Müdürlüğü; 8 motopomp, 2 dalgıç pompa ve 10 işçi, Vilayet Özel Yönetimi; 1 vidanjör ve 2 işçi, ile müdahale etmektedir.

Amasya
Merkez Ormanözü köyüne bağlı Uzunova yaylasında mahsur kalma ihbarı nedeniyle, bölgeye Vilayet Özel Yönetimi tarafından iş makinesi sevk edilmiştir.

Ankara
Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Haymana, Nallıhan, Sincan ve Şereflikoçhisar ilçelerinde su baskınları meydana gelmiştir. Akyurt’ta devam eden çalışmalara dayanak vermek üzere, Çorum, Çankırı, Kırıkkale’den toplam 3 arazöz; Düzce ve Konya’dan 4’er küçük iş makinası sevk edilmiştir.

Bolu
Gerede ilçesi Salur köyünde çok yağışlar sonucu meydana gelen su baskınları için AFAD, Özel Yönetim ve DSİ takımları görevlendirilmiştir.

Kahramanmaraş
Göksun ilçesi Kazandere Mahallesi Söğütoğlu mevkiinde sel sularının yükseldiği ve 3 çocuğun kayalık alanda mahsur kaldığı bilgisi alınmış, çocuklar bölgeye sevk edilen AFAD takımları tarafından kurtarılarak ailelerine teslim edilmiştir.

Karaman
Merkez Urgan Mahallesi’nde çok yağıştan ötürü sel sularının ulaşım yoluna ziyan vermesi üzerinde Vilayet Jandarma, Vilayet Özel Yönetim ve AFAD grupları olay bölgesine sevk edilmiştir. Merkez Yazılı ve Narlıdere köylerinde sel sularının yükselmesi sonucu mahsur kalan vatandaşlarımız için bir arama kurtarma grubu olay bölgesine sevk edilmiştir.

Kayseri
Sarıoğlan ilçesi Yahyalı mahallesinde çadırları su altında kalan 13 tarım personeli için mahallî seviye Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kümeleri çalışma yürütmektedir.

Konya
Ağır yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuz durumlara yönelik çalışmalara takviye vermek üzere Aksaray Vilayet AFAD Müdürlüğünden ek takım sevk edilmiştir. AFAD, Kızılay ve STK’lar tarafından besin kolisi ve battaniye dağıtımı devam etmektedir.

Kütahya
Simav-Harmancık yolu 35. kilometrede toprak birikmesi sonucunda yolun ulaşıma kapandığı bilgisi alınmış, Vilayet Özel Yönetimi ve Karayolları takımları bölgeye sevk edilmiştir.

Nevşehir
Ürgüp, Acıgöl, Kozaklı, Derinkuyu ilçelerinde su baskınları meydana gelmiştir. Niğde – Nevşehir yolu Derinkuyu mevkiinde yağışlar sebebiyle oluşan çamur katmanından ötürü yolun trafiğe kapatıldığı, mahsur kalan araç ve vatandaşın olmadığı ve yol açma çalışmalarının Karayolları, Vilayet Özel Yönetimi ve Belediye grupları tarafından yürütüldüğü bilgisi alınmıştır.

Niğde
Çamardı ilçesi Yelatan köyünde saat 14.22’de ağır yağış sonucunda bölgede su baskınları yaşandığı bilgisi alınmıştır. AFAD, UMKE, Sıhhat, Jandarma takımları olay yerine sevk edilmiştir. Altunhisar ilçesi Ulukışla köyünden gelen ihbar üzerine köye 2 adet iş makinesi yönlendirilmiştir. Merkez Ağcaşar köyüne Vilayet Özel Yönetiminden 1 ekskavatör yönlendirilmiştir. Merkez Sazlıca kasabasında ağır yağış sonucunda heyelan meydana gelmesi sonucu yol kapanmış; AFAD, Karayolları ve Jandarma takımları bölgeye sevk edilmiştir. Karayolları takımları tarafından yol açma çalışmaları devam etmektedir. Merkez Karaatlı kasabasında birtakım ahırları su basmış, bölgeye iş makinesi yönlendirilmiştir. Bor Okçu köyünde dağda mahsur kalan bir kişi AFAD grupları tarafından kurtarılmıştır.

Osmaniye
Merkez Çardak köyü ve Yeşilyurt Mahallesi’nde su baskını meydana gelmiştir.

Sivas
Merkezde birtakım mahallelerde su baskınları meydana gelmiştir.

KAYNAK: İHA