Afgan çobanlar mandıra batırdı

ELİF ALTIN İstanbul- Boztepe Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı, yaptığı incelemede, şikayetçilerin yanında çalıştırdıkları Afgan çobanların mandıradaki büyükbaş hayvanları gece vakti sahiplerinde habersiz alıp, kesimhaneye götürdüklerini, tekrar burada işbirliği içerisinde oldukları başka şüphelilerle birlikte hareket ederek hayvanları kestiklerini ve daha sonra pahasının çok altında tıpkı bölgede kasap ve bakkal dükkanı işleten öbür Afganlara sattıklarını
tespit etti.

‘İyi para kazanırız’

Şüpheli çoban Khal Mırza Muhammed Yar (25), tabirinde, “Ben Külhüyük köyünde Ekin Tarım işletmesinde çobanlık yapmaktayım. Yaklaşık 20 gün evvel Cemal Göztak isimli şahsın mandırasında çalışan Afganistan asıllı Juma Khan Velizade (25), ben ve Ekin Tarım İşletmesi’nde çoban olarak çalışan Mohammad Mırwaıs Ahmadi’nin (22) yanına gelerek ‘Mustafa Demir’in mandırasından hayvanları alıp satarız, düzgün para kazanırız’ dedi. Biz de kabul ettik” dedi. İşletme sahiplerini yaklaşık 2 milyon TL ziyana uğratan altısı Afgan, 10 kuşkulu hakkında “güveni berbata kullanmak” ve “suç eşyasını satın almak ve aracılık etmek” kabahatlerinden fezleke düzenlendi.

‘Örgütlü ve planlı’

Milliyet’e konuşan avukat Levent Karakoç, “Hayvan yetiştiriciliği ve kaliteli et üretiminde Türkiye’de değerli bir yere sahip olan Kırşehir vilayetimizde yurt dışından gelip çoban olarak çalışan bireylere emanet edilen hayvanların sahibinin bilgisi ve isteği olmaksızın kesilerek satılması olayı tüm Kırşehir’de ve Kırşehir’e komşu vilayetlerde yabancılara karşı büyük bir güvensizliğin oluşmasına sebebiyet vermiştir. Çünkü şimdi soruşturma evresinde olan yargılama evrakında birbiriyle temaslı 10 şüphelinin yer alması bize bu olayın bir işbirliği içinde örgütlü ve planlı olarak gerçekleştiğini göstermektedir” dedi.