AKINCI, KGK ile ilk atış testini başarıyla tamamladı

14 Haziran 2022 Salı günü Çorlu’dan TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KGK-SİHA-82 (Kanatlı Güdüm Kiti) mühimmatı ile havalanan Bayraktar AKINCI, Sinop açıklarında deniz üzerinde belirlenen koordinata yönelik gerçekleştirdiği birinci atış testini muvaffakiyetle tamamladı.

HASSAS VURUŞ

AKINCI’nın üzerindeki elektro-optik kamera ve yerde bulunan telemetri antenleri,340 kg. tartısındaki mühimmatın 30 km.uzakta bulunan hedefiyüksek hassasiyetle vurduğunu teyit etti.

İRTİFA REKORU SAHİBİ

Geçtiğimiz günlerde Roketsan tarafından geliştirilen Teber-82 Güdüm Kiti ile deniz yüzeyindeki gayeye yönelik başarılı bir atış testi gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, tıpkı vakitte ulusal havacılık tarihimizin irtifa rekorunun da sahibi. Test uçuşlarına devam eden Bayraktar AKINCI B TİHA, 11 Mart 2022’de gerçekleşen test uçuşunda 40.170 feet yüksekliğe çıkarak havacılık tarihimizin irtifa rekorunu kırmıştı.

OPERASYONEL GÖREVDE

29 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle envantere giren Bayraktar AKINCI TİHA’lar hâlihazırda güvenlik güçlerimiz tarafından faal olarak operasyonel vazifelerde kullanılıyor. Şu ana kadar güvenlik güçleri envanterine 6 adet Bayraktar AKINCI TİHA girdi.

ÜÇ ÜLKE İLE İHRACAT KONTRATI İMZALANDI

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 3 ülke ile ihracat mukavelesi imzalandı. Yapılan kontratlar kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. Birinci ulusal İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin %80’den fazlasını ihracattan elde etti. Ulusal TİHA Bayraktar AKINCI’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.