Bakan Karaismailoğlu: Gana ile ticaret hacmimizi 1 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz

Bakan Karaismailoğlu, Ticaret Bakanlığı’nın Söğütözü Yerleşkesi’nde yapılan Türkiye-Gana Karma Ekonomik Kurul Toplantısı’na katıldı. Karaismailoğlu, Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Alan Kyerematen ile ortak basın toplantısı düzenledi. Karaismailoğlu, Türkiye’nin dost ve kardeş ülke olan Gana ile bağlarını her alanda geliştirmeye büyük bir değer atfettiğini belirtti. Karaismailoğlu, “Sayın Bakanın bugünkü ziyaretinin ve gerçekleştirdiğimiz Karma Ekonomik Kurul Toplantısının da bağlarımızın geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Ülkemizin 2003 yılında başlattığı Afrika ülkeleri ile ticari ve ekonomik bağların geliştirilmesi stratejisi kapsamında, kıta ile bağlarımızı eşit iştirak ve karşılıklı yarar temelinde geliştiriyoruz. Bu süreçte en başından itibaren kıtanın barış ve istikrarı ile ekonomik ve toplumsal kalkınmasına içtenlikle katkıda bulunmaya çalıştık ve bu uğraşların sonucu olarak birçok alanda değerli aralar kat ettik” diye konuştu.

‘TÜRKİYE-GANA TİCARİ ALAKALARI SON YILLARDA GELİŞTİ’

Karaismailoğlu, 2003 yılında Türkiye-Afrika ticaret hacminin 5,4 milyar dolar düzeyinde iken, bu sayının 2021 yılında 34,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Afrika’daki yatırımlarımızın piyasa bedeli 6 milyar dolara ulaşmış, Türk müteahhitlerinin kıta genelinde üstlendikleri projelerin sayısı 1750’yi, ekonomik büyüklüğü ise 81 milyar doları aşmıştır. Halihazırda Afrika’nın 43 ülkesinde Büyükelçiliğimiz, 26 ülkesinde ise ticaret müşavirliğimiz bulunmaktadır. Ulusal havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları kıta genelinde 61 noktaya uçmaktadır. Münasebetlerimizde Afrika’nın kalkınma sorunlarıyla ilgilenen ve sistemli insani yardımı içeren bütüncül bir politikayı benimsedik. TİKA projelerimiz, Coivid-19 kurallarında uzattığımız yardım eli bunun göstergelerindendir. Bu iş birliğimizi önümüzdeki devirde devam ettireceğiz. Türkiye-Gana ticari ve ekonomik ilgileri son yıllarda süratle gelişmiştir” sözlerini kullandı.

‘İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ 1 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’

Karaismailoğlu, 2003 yılında 132 milyon dolar düzeyinde olan ticaret hacminin yıllar içerisinde katlanarak 2021 yılı prestijiyle 581 milyon dolar düzeyine ulaştığını söz ederek, “Gana ile önümüzdeki devirde ikili ticaret hacmimizi 1 milyar dolara ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Gana ile kıymetli bir yatırım bağlantımızın bulunduğunu kıymetlendiriyoruz. Ülkemiz firmalarınca bugüne kadar Gana’da yapılmış yatırımların fiyatı yaklaşık 140 milyon dolardır. Gana’da firmalarımızca bugüne kadar 793 milyon ABD doları fiyatında 15 adet müteahhitlik projesi üstlenilmiştir. Gana’nın kalkınma öncelikleri içerisinde yer alan hastane, otoyol, demiryolu modernizasyonu ve inşası, ziraî eser çeşitliliğinin artırılması ve mekanizasyonu üzere önümüzdeki devirde hayata geçirilecek projelerde de Türk firmalarının son derece faal olacaklarından eminim, bu hususta Gana tarafının takviyeleri de değerli olacaktır” diye konuştu.

Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Alan Kyerematen ise konuşmasında kendilerini sıcak karşılamalarından ve misafirperverliklerinden ötürü Bakan Karaismailoğlu’na teşekkürlerini sunarak Türkiye ile ticari ve ekonomik manada alakalarını geliştirmek istediklerini söyledi.