Bakan Soylu: Avrupa göç meselesini sınır meselesi olarak değerlendiriyor

İstanbul’da dün başlayan NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komite ile Akdeniz ve Orta Doğu Özel Kümesi Ortak Toplantısı, Sarıyer Vilayetler Konutu’nda bugün de devam etti. NATO Parlamenter Asamblesi Türk yöneticileri ve üyeleri, NATO üyesi ülkelerden 50 milletvekili ve NATO temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını, Akdeniz ve Ortadoğu Kümesi Lider Yardımcısı Fernando Gutierrez gerçekleştirdi. Konuşmanın akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuştu. İçişleri Bakanı Soylu heyete Göç ve Mülteciler bahisli bir sunum yaptı. Sunum ve soru karşılık basına kapalı gerçekleştirildi. 

“DAHA EVVEL UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPANLAR, İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR” 

İçişleri Bakanı Soylu “21’inci yüzyılı bu türlü beklemiyorduk. Bilhassa Avrupa Birliği’nin 21. Yüzyılda vaaz ettikleriyle daha birbirine uyumlu bir dünyaya, hudutların açık olduğu, insan haklarının çok daha üstün olduğu ve her sıkıntının dünya tarafından çok net bir halde takip edildiği bir dünya bekliyorduk. 21. Yüzyıl bize bu türlü bir dünya sunmadı. Bunu hepimiz yaşıyoruz. Dünya 21. asrın 2020 yıllarında 4 kıymetli sınama ile karşı karşıya kaldı. 1.si 2.5 yıldır yaşadığımız pandemi. 2.si göç problemi. Göçün temel itibariyle en büyük tesirlerini yaşayan ülkelerden birisi olarak ‘Mış’ üzere yapıldığı devri tekrar yaşıyoruz. Global Göç Mutabakatı Konferansı’na katılmıştım. 4 yıl evvel dünyada zorla yerlerinden edilen insan sayısını 71.4 milyon olarak tabir etmiştim. Birleşmiş Milletler Komiserliği geçen yıl bu sayıyı 84 milyona güncelledi. 3-4 aydır Ukrayna Savaşı’nda yerinden edilenleri de eklerse bu sayı 100 milyona yaklaşmış oluyor. Afganistan’dan olağan beşerler 4-5 bin dolara, V.İ.P göçmenler 10-12 bin dolara, Afganistan-İran-Türkiye sınırına tahminen Avrupa’ya geçiyorlar. Daha evvel uyuşturucu ticareti yapanlar, daha evvel hudut aşan kaçak ticareti yapanlar bugün daha karlı diye bu sıkıntıyı gerçekleştiriyorlar” halinde konuştu.

“DÜNYANIN ÖNÜMÜZDEKİ EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİR TANESİ MALİ KABAHAT YAYGINLIĞIDIR” 

Bakan Soylu, “3. sıkıntı güç problemidir. Dünya büyük bir güç krizi ile karşı karşıya ve bu sorun çözülmeyecek. 4. sıkıntı de bu meselelerin oluşturduğu ekonomik sorunlardır. Dünyanın batısında sentetik uyuşturucu üretiliyor, dünyanın doğusunda doğal uyuşturucu üretiliyor. Buradaki heyete bir şey söylemek istiyorum gözünüzden kaçıyor olabilir.  Dünyanın önümüzdeki en büyük sorunlarından bir tanesi mali hata yaygınlığıdır. Bir elinizde kripto para var, başka elinizde sanal ve sanal kumar var. Bir elinizde bir taraftan bir tarafından nakledilen para var. Yani kara paranın yani terörün oluşturduğu bir finansmanın yani kumar parasının ve uyuşturucu parasının dünyanın her tarafında istediği üzere dolanabileceği bir sisteme bugün kimse sesini çıkarmamaktadır” diye konuştu.

“AVRUPA GÖÇ SORUNUNU BİR HUDUT PROBLEMİ OLARAK DEĞERLENDİRMEKTEDİR”

Bakan Soylu, “Bizden sonraki periyot ve bizden evvelki periyodun de sorumlularıyız. Şayet biz bunları seyreder, birilerinin düzeltmesini beklersek motamot Suriye’de olduğu üzere 14 milyon insan yerinden edilir. Afganistan’dan Avrupa’ya gitmek isteyen yüz binlerce insan dört metre beş metre karın altında kalarak ölürler. Ve bu problem tahminen de devrimizin maliyeti olarak gelecek jenerasyonlara sirayet eder ve gelecek kuşaklar hepimizi lanetlerler. Göç sıkıntısında yanılgı maalesef Batı’nın, Avrupa’nın bilhassa göç problemini bir hudut sorunu olarak değerlendirmesidir. Göç sıkıntısı Türkiye ile Yunanistan ortasında bir hudut sıkıntısı değildir. Göç sorunu Türkiye’yle Suriye’nin 911 kilometre ortasındaki bir hudut sıkıntısı de değildir. Göç problemi, vekalet savaşlarından, iç savaşlardan, gelir eşitsizliğinden, adalete, eğitime, sıhhate, besine erişememekten kaynaklanan ve bundan sonra daha fazla da devam edebilecek bir meseledir” diye konuştu.