Bakan Varank: Sosyal ve beşeri bilimlerin desteklenmesini beka meselesi olarak görüyoruz

Fatih’teki İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda TÜBİTAK Toplumsal Bilimler Ansiklopedisi tanıtım programı düzenlendi. Programa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Toplumsal Bilimler Ansiklopedisi Baş editörü Prof. Dr. Yekta Saraç, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan ve üniversite rektörleri katıldı. Program bitiminde Bakan Varank, iştirakçilere ansiklopedi dağıttı. Bakan Varank program bitiminde İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet merasimine de katıldı.

“İMZA İŞLERİMİZDEN BİRİ OLDU”

Bakan Varank, “Bu çalışma, alanında doldurduğu boşluk ve niteliğiyle sahiden içimize sinen, imza işlerimizden biri oldu. Ben öncelikle, bu işte emeği olan herkese şükranlarımı sunuyor, birçok bilimsel çalışmaya ilham olmasını temenni ediyorum. Biz her işimizde, ülkemizin bağımsızlığının teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini bilerek, Ulusal Teknoloji Atağı vizyonuyla hareket etmeye çalışıyoruz. En ileri teknolojilere sahip oluruz tahminen fakat kendisine yabancılaşmış, rotasını kaybetmiş, elindeki imkanı heder etmiş bir duruma düşeriz. İşte o yüzden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bugünün ve geleceğin teknolojilerine yönelik Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri yürütürken, Toplumsal ve Beşeri Bilimlerin desteklenmesi problemini ülkemiz açısından adeta bir beka problemi olarak görüyoruz” dedi.

“2 BİN 500 PROJEYE 1 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE TAKVİYE SAĞLADIK”

Bakan Varank, “Hükümetlerimiz periyodunda Toplumsal ve Beşeri Bilimlere daima özel kıymet verdik, bu taraftaki projeleri bilhassa himaye ettik. Toplumsal ve Beşeri Bilimleri, Bilim ve Teknoloji Yüksek Konseyimizin kararıyla öbür bilim alanlarıyla eşit statüde sayarak takviye kapsamına aldık. Toplumsal ve Beşeri Bilimlerin tüm alanlarını kapsayacak halde, 34 farklı alanda bilimsel faaliyetleri teşvik ediyor, projeleri desteklemeye devam ediyoruz. 2000 yılından günümüze yaklaşık iki bin 500 projeye bir milyar liranın üzerinde takviye sağladık. Başka yandan geçtiğimiz yıl başlayan, ülkemizin de dahil olduğu Ufuk Avrupa programı kapsamında da toplumsal bilimler alanı desteklenmeye devam ediyor. Araştırmacılarımızı bu davetleri yakından takip etmeye ve projeleri için finansman imkanlarını artırmaya davet ediyorum. Bilhassa Toplumsal ve Beşeri Bilimler alanında proje yazma eğitimleri dahil, yaptığımız etkinliklere akademisyenlerimizi kesinlikle davet ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“BUGÜNE KADAR YAZILMIŞ EN KAPSAMLI ANSİKLOPEDİ”

Bakan Varank, “Katma bedeli yalnızca sanayi ve teknoloji eserlerinde değil, fikri eserlerimizde de aramak mecburiyetindeyiz. İşte bugün tanıtımı vesilesiyle bir ortaya geldiğimiz Toplumsal Bilimler Ansiklopedisi, Toplumsal ve Beşeri Bilimler alanının gelişmesine değerli katkılar sağlayacak. Bu yapıtın nasıl tesir oluşturduğunu armağan ettiğimizde, bu yapıtla ilgili tartışma yaptığımızda görebiliyorum. Bu manada Türkiye’de bir dönüm noktasını toplumsal bilimler alanında TÜBİTAK’la gerçekleştirmiş olduk. Ansiklopedimizde antropolojiden ideolojiye, tarihten edebiyata, coğrafyadan hukuka, ilahiyattan sosyolojiye, siyasetten sanata 20 başka bilim kısmında bin 156 unsur yer alıyor. Çalışmaları üç yıla yakın süren bu değerli yapıtın oluşmasında 700’e yakın bilim insanımız katkılarını sundu. Tabi bu eser yalnızca basılı olarak sunulmuyor, ansiklopedi.tubitak.gov.tr adresinden herkesin fiyatsız erişimine açık. Ansiklopedimiz dinamik bir yapıda daima güncellenebilecek, kapsamı genişlemeye daha da zenginleşmeye devam edecek” formunda konuştu.

“2 AKADEMİK MECMUA DE YAKIN VAKİTTE YAYINA ALINACAK”

Bakan Varank, TÜBİTAK’ın Toplumsal ve Beşeri Bilimler alanında yapacağı bir gelişmeyi daha paylaşarak, “Halihazırda TÜBİTAK’ta fen, mühendislik ve sıhhat alanlarında memleketler arası alan endekslerinde taranan 11 akademik mecmuamız mevcut. Toplumsal ve Beşeri Bilimler alanında 2 akademik dergimizi yakın vakitte yayına alıyoruz. Böylelikle ülkemizde Toplumsal ve Beşeri Bilimlerde çalışan akademisyen ve araştırmacılarımız için kıymetli bir imkan sağlamış olacağız” dedi.

Bakan Varank, geçen hafta Diyarbakır Zerzevan Kalesi’nde gerçekleşen gökyüzü müşahede aktifliğinin ikincisinin 3-5 Temmuz tarihleri ortasında Van’da olacağını, müracaatların 17 Haziran’a kadar devam ettiğini söyledi.

“BİZİ YOL ARKADAŞI OLARAK GÖRÜN”

Program bitiminde, İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen mezuniyet merasimine de katılan Bakan Varank, öğrencileri tebrik ederek şöyle seslendi:

“İnşallah bundan sonraki hayatınızda bu birikimleri ve tecrübeyi her alanda kullanacaksınız. Hem öğrenci arkadaşlarımızın yanındayız hem de mezun olduktan sonra hangi alanda çalışma yapmak istiyorsanız, akademisyen olmak, araştırmacı olmak, ne yapmak istiyorsanız bizim bakanlığımızın çok önemli dayanakları var. Bizi lütfen bir yol arkadaşı olarak görün.” (DHA)