Başkan Altay Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını devraldı

Başkan Altay, “Ülkemize ve kentimize güzel olsun. Bundan sonra tüm çalışmalarımızı dünyadaki belediyelerin gelişmesi ve kentlerin sıkıntılarının dünya kamuoyuna aktarılmasıyla ilgili uğraş sarf ederek geçireceğiz.” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) Eş Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, UCLG’nin devir lideri oldu.
İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenen UCLG İdare Heyeti Toplantısı’nda periyot başkanlığını devralan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Bugün Konya için çok değerli bir gün. 240 binden fazla üyesiyle dünyanın 7 kıtasında teşkilatlanan Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Teşkilatı’nın başkanlığını bugün Sevilla’da devraldık. Ülkemize ve kentimize iyi olsun.” dedi. 

BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR GURUR
Türkiye’nin diplomasi atağında Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yer almaktan büyük bir memnunluk duyduklarını kaydeden Lider Altay, “İnşallah burada hem Türkiye’yi hem de Konya’yı en âlâ formda temsil etmeyi amaçlıyoruz. Bizim için büyük bir gurur. UCLG’de Eşbaşkanlık vazifesini yürütüyorduk. Bugün, bu toplantıyla birlikte başkanlık vazifesini Konya Büyükşehir Belediyesi olarak devralmış oluyoruz. Takviye veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bundan sonra tüm çalışmalarını dünyadaki belediyelerin gelişmesi ve kentlerin problemlerinin dünya kamuoyuna aktarılmasıyla ilgili uğraş sarf ederek geçireceklerini kaydeden Lider Altay, “Sevilla’da ayrıyeten global göç formuyla kentlerimizin yaşadığı göç sorunuyla ilgili istişarelerde bulunduk. Bunun ulusal değil global bir sorun olduğunu, bilhassa kentlerimizin göçmenlerle ilgili finansman konusunda yeni açılımlara muhtaçlığı olduğunu tüm dünyaya söz etme imkanı bulduk.” sözlerini kullandı. 

UCLG

Birlik, merkezi İspanya’nın Barselona kentinde bulunan 240 binden fazla üyesiyle Birleşmiş Milletler nezdinde lokal idareleri temsil eden dünyanın en büyük lokal idare teşkilatı özelliğini taşıyor. UCLG’nin temel maksadı, dünyada mahallî idareler ortasında işbirliği oluşturmak, lokal idarenin pahalarını, emellerini ve çıkarlarını koruyarak demokratik mahallî idare anlayışının dünyadaki birleşik sesi ve sözcüsü olmak.