BES’te yeni uygulama! Altın karşılığı olacak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) genelgesine nazaran, patron küme emeklilik kontratları ile otomatik iştirak sistemi dışındaki BES mukavelelerine, üçüncü bireyler ikram emelli olarak katkı hissesi ödeyebilecek.

Bu hizmeti vermek isteyen emeklilik şirketi, iştirakçi ismine internet sitesinde yahut taşınabilir uygulamada, emeklilik mukavelesine has karekod yahut gibisi araçlarla üretilen tanımlayıcı bilgiyi, iştirakçinin kendisinin yahut vasisinin isteği ile erişime açacak.

Hediye hedefli olarak ek katkı hissesi ödemesi yapacak kişi, şirketin ödeme sayfasına yönlendirilecek. Burada, ismine katkı hissesi ödemesi yapılacak emeklilik mukavelesi sahibinin ismi ve soyadı bilgileri, ek katkı hissesi olarak ödenecek meblağ ve ikram edenin ismi ve soyadı bilgileri ile irtibat bilgisi istenecek.

ALTIN KARŞILIĞI ÖDEME

Emeklilik şirketi, armağan edenin talebi halinde, elektronik yahut basılı ikram sertifikasını ikram edene yahut iştirakçiye iletecek. Şirket, sertifika üretimi karşılığında hizmet bedeli talep edebilecek. Yapılan süreç sonucunda elektronik bağlantı aracı ile BES iştirakçisine bilgilendirme yapılacak.

Hediye katkı hissesi sertifikalarında, armağan etme münasebeti de yer alacak. BES iştirakçilerine evlilik, doğum, doğum günü, bayram, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü ya da öteki bir değerli gün münasebetiyle ikram ödeme gönderilebilecek.

Hediye katkı, altın karşılığı da olabilecek. Armağan katkı hissesi ödeyenler çeyrek, tam, yarım altın meblağlarında ödeme yaptığını sertifikada belirtebilecek. Katılımcıya ya da armağan edene gönderilecek sertifikalarda, özel bildiri kısmı de yer alacak. Armağan ödemeleriyle ilgili sertifikalar mecburi olmayacak.