Bir kıvılcım yetti! Kozmetik fabrikasındaki yangının bilançosu açıklandı

Diyarbakır OSB’de dün saat 14.00 sıralarında 550 kişinin çalıştığı kozmetik fabrikasında yangın çıktı. Yangına komşu vilayetler; Mardin, Batman, Bingöl ve Elazığ’dan gönderilen destek takımlarla birlikte 26 itfaiye aracı, Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne ilişkin 15, jandarmaya ilişkin 2 TOMA ile müdahale edildi. Sıhhat, polis, jandarma, AFAD, UMKE ve Polis Arama Kurtarma (PAK) takımları ile toplamda 250’yi aşkın işçinin vazife yaptığı yangın, akşam saatlerinde denetim altına alınarak söndürüldü. Yangın sonrası hasar tespit ve paklık çalışmalarına başlandı.

‘STATİK ELEKTRİKTEN ÇIKTIĞINI KESTİRİM EDİYORUZ’

Fabrikanın İdare Şurası Lideri Mehmet Cansız, yangın söndürme takımları ve çalışanlarıyla yaklaşık 50 kişinin dumandan etkilendiğini ve tamamının taburcu edildiğini söyledi. Cansız, yangının toz üretim alanında kazan içerisindeki statik elektrikten ötürü çıktığını varsayım ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir kıvılcım ve bunun üstündeki havalandırma sistemi dediğimiz güçlü bir havalandırma sistemi var, onun da o alevi üste taşıması, çatıya ve art tarafa taşıması sonucunda çok süratli bir yangın süreci başladı. Olayın birinci anında ben oradaydım. Birinci müdahale edenlerden biriydim. Olağan biraz süratli yayıldığı ve yanıcı husus olduğu için birinci 5 dakikada aslında güçlü bir formda yandı. Birinci etapta biz müdahale ettik. Akabinde OSB’deki itfaiye ve kentten gelen itfaiyelerle, TOMA’larla birlikte çok süratli bir müdahale oldu. Doğal çok güçlü bir yangın olduğu için yüzde 30’luk kısmını yangından kurtaramadık. Yanan kısım bizim ham unsur kısmı. Bir kısmı toz üretim alanıydı lakin sonuç prestijiyle öbür büyük alanımızda pek bir şey olmadı Allah’a şükür. Kimsenin sıhhatini etkileyen önemli bir sorun de yok. Şu anda hasar tespiti yapılıyor lakin 8 bin metrekarelik kapalı bir alan yandı. Ham hususlar falan vardı. Bunlar yandı, kullanılamaz hale geldi lakin öbür alanda bizim asıl işimiz saç boyası üretimi. Saç boyası üretimini o denli çok etkileyen bir ziyanımız yok. 2-3 güne kadar lojistik, çabucak sevkiyatını yapmaya başlayacak. Stok alanlarımızda yangın gelmedi. Orada stoklarımız var. Sevkiyatı etkileyen bir durum kelam konusu değil. 550 çalışanımız var. 2 vardiya formunda çalışıyoruz. Aslında olayın birinci çıkış anında ben oradaydım. Herkes çok süratli bir biçimde müdahale etti. Alışılmış eser biraz süratli yanıcı bir unsur ve havalandırma sistemi de güçlü çalışır vaziyette olduğu için olayı biraz daha bu türlü büyüttü. Saç boyasında 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’nin saç boya ihracatının yüzde 50’sini yalnızca biz yapıyoruz. 2- 3 güne kadar sevkiyatlar başlar. Bir meşakkat olacağını sanmıyorum.”