Boğazına pasta takılan öğrencisini hayata döndürdü

Kayseri’nin Melikgaz ilçesinde bulunan Mustafa Özdal İlköğretim Okulu’nda bir öğrencinin yediği pasta nefes borusuna kaçtı.

Nefesi kesilen öğrenci ne yapacağını şaşırırken, koşarak nöbetçi olan öğretmeni Bahtiyar Yavuz’un yanına geldi. Sınıf öğretmeni Bahtiyar Yavuz, öğrencisinin boğazına bir şey takıldığını görünce Heimlich hareketini uyguladı. Kısa müddet içerisinde öğrencinin nefes borusuna kaçan pasta çıkarken, okuldakiler rahat bir nefes aldı. Yaşanan panik anları ise saniye saniye kameraya yansıdı.

Olayı anlatan sınıf öğretmeni Bahtiyar Yavuz, “Nöbetim esnasında bir öğrenci koşarak yanıma geldi. O anda nefes alamadığını anladım. Heimlich hareketini öğrenmiştim ve bu hareket aklıma geldi. Bunu yaparak çocuğun bir formda nefes almasını sağladım. Öğrencimin boğazına takılan şey pastaymış. Çocuğu zıt çevirip sol elimle karın boşluğuna bastırınca boğazında kalan pasta çıktı. Nöbet çok değerli bir vazife. Öğrencilerimizin başına iş gelebiliyor. Birinci yardımla ilgili mevzuları bazen es geçebiliyoruz lakin bu bahis çok değerli. Birinci yardım eğitimlerine öğretmenlerimizin de katılmasını tavsiye ederim” tabirlerini kullandı.