Borsa günü 2.508,91 puandan tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 1,23 puan azalırken, toplam süreç hacmi 33,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,00, holding endeksi yüzde 0,19 kıymet kaybetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 6,21 ile inşaat, en çok kaybettiren bankacılık oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu denetim altına almak için atacağı adımların ülkeyi resesyona sokacağı telaşıyla risk iştahının düşük seyrettiğini söz etti.

Fed yetkililerinin daha evvel mümkünlük dışı olarak nitelendirdiği 75 baz puanlık faiz artışının, bu sabah prestijiyle yüzde 96 ihtimalle para piyasalarında Fed’in faiz kararına ait en güçlü beklenti pozisyonuna geldiğine işaret eden analistler, yarın açıklanacak karar öncesi piyasalarda oynaklığın sürebileceğini söyledi.

Yarın Fed’in faiz kararı ve Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını vurgulayan analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının da takip edileceğini söz etti.

Analistler, yarın data gündeminde yurt içinde bütçe istikrarı ve konut satışları, yurt dışında ise Çin’de ve Avro Bölgesinde sanayi üretimi, ABD’de perakende satışların öne çıkacağını lisana getirerek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.480 ve 2.440 düzeylerinin takviye, 2.560 puanın direnç olarak öne çıktığını aktardı.