Büyükada’da çaldıkları tarihi üzüm teknesini bahçeye bıraktılar

Büyükada’nın tarihi ve doğal hoşluğuyla tanınan Viranbağ bölgesinde, bağcılık kültürünün son yapıtlarından olan üzüm teknesi hırsızlar tarafından çalındı. Mustafa Nuri Devres Vakfı’na ilişkin yaklaşık 1 ton tartısında, 1 metre 80 santim boyutundaki üzüm teknesinin yerinde olmadığı 2 hafta sonra fark edildi. Tarihi eser niteliğindeki üzüm teknesinin çalındığı yetkililere bildirildi.

Sosyal medya paylaşımlarıyla da duyuruldu. Üzüm teknesi günlerce arandıktan sonra, Adalar Belediyesi takımları tarafından Nizam Mahallesi’nde bir bahçede bulundu. Üzüm teknesi bahçeden taşınarak, muhafaza altına aldı. Tarihi yapıtın tekrar Viranbağ’daki Mustafa Nuri Devres Villası’na taşınmasına karar verildi.

“VİRANBAĞ’DAKİ YAĞMANIN SON ÖRNEĞİ”

Tarihçi Murat Devres, hırsızlık olayının Viranbağ’da son 40 yıldır süregelen yağmalama sürecinin son örneği olduğunu belirterek, “En kısa vakitte bu alanın muhafaza altına alınarak, restore edilmesini ümit ediyoruz” dedi. Devres, Adalar Müzesi’nde Viranbağ’ın ehemmiyeti ve üzüm teknesinin bedeli hakkında konferans verdiğini, yaklaşık 30 kişilik bir grupla de yerinde inceleme yaptıklarını söz etti. Konferanstan 2 hafta sonra üzüm teknesinin kaybolduğunu söyleyen Devres, “Çok üzüldük. Buradan neler alındı neler. Biz buraya her geldiğimizde çöp topluyoruz” diye konuştu.

Viranbağ’ın büyükbabası Toğrul Devres’in babası, İzmir Baro Lideri Avukat Mustafa Nuri Devres’in emaneti olduğunu belirten Tarihçi Devres, “Yahya Kemal Beyatlı, burayı şiirle ölümsüzleştirmiş. Bu alan Abdulhamit Han periyodundaki haritalarda ‘Büyükbağ’ olarak geçiyor. Buradaki gazino binasının tarihi en az 100 yılı aşkın” diye konuştu.

“ÖNEMSENDİĞİNİ ANLAYINCA GERİ GETİRDİLER”

Üzüm teknesinin kaybolduğunu birinci fark eden Yüksek Mimar Korhan Gümüş ise “Geçtiğimiz pazar buraya konuklarımla geldim. Konuklarıma, ‘Size çok hoş bir şey göstereceğim. İnanamayacağınız bir şey. Burada bir üzüm teknesi var’ dedim. Geldim ve herkese, ‘Bakın üzüm teknesi burada duruyor’ dedim. Bir baktım yok, gitmiş. Bunun üzerine toplumsal medya hesaplarımızdan paylaşımlar yaptım. Viranbağ’a ismini veren üzüm teknesinin kaybolduğunu duyurdum. Sonra Nizam Mahallesi’nde bir bahçeye taşındığını söylediler. Bu türlü şeyler çok oluyor. Götüren kişinin üzüm teknesi olduğunu bilmediğini kestirim ediyorum. Zira önemsendiğini duyunca buraya geri getirmeyi düşünmüş. Bir kusur yaptığını anlamış” dedi.

“ÜZÜM TEKNESİ MUHAFAZAYA ALINACAK”

Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül ise, “Adalar’da bu cins şeyler çok oluyor. Çok kısa müddette sivil toplumun ihtarıyla harekete geçtik, eser bulundu. Şu an müdafaa altında. Bir plaket hazırlayarak tekrar yerine koyacağız ki, tarihi tamamlamış olalım” dedi.