Cenevre’de net mesaj: Kadının insan haklarını bir siyasi araç olarak değil acilen ulaşılması gereken hedef olarak görüyoruz

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, İsviçre’nin Cenevre kentinde CEDAW 8. Dönemsel Ülke Raporu Yapan Diyalog Süreci toplantısında kapanış konuşması yaptı. Bakan Yanık, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunda kabul edilmesinin üzerinden 40 yılı aşkın bir müddet geçmiş olmasına karşın, temel bir insan hakları kontratı olarak CEDAW’ın faal uygulanmasının değerinin, silahlı çatışmalar, iklim sıkıntıları ve salgın hastalıklar üzere bayanlar ve kız çocukları için mevcut global zorluklar nedeniyle arttığını vurguladı.

 

“YENİ DİJİTAL ARENALAR, ÇEVRİMİÇİ ŞİDDETİ, TACİZİ VE NEFRET TELAFFUZUNU GÜÇLENDİRMEK İÇİN ELVERİŞLİ BİR ORTAM”

Türkiye’nin bayan haklarını, müzakere konusu bir siyasi araç olarak değil, ivedilikle ulaşılması gereken temel bir gaye olarak gördüğünün tabir eden Bakan Yanık, “Kadınların ve kız çocuklarının hakları her vakit kıymetli gündemlerdeki kararların merkezinde olmalıdır. Bu bağlamda, ortaya çıkan problemlere faal karşılık için CEDAW Genel Tavsiyelerinin fonksiyonunu ve değerini tasdik ediyoruz. Fakat yeni dijital teknolojilerin ışığında, yeni bir genel teklife duyulan gereksinim artıyor. Ayrımcı tesirler de dahil olmak üzere bu teknolojilerin ortaya çıkardığı zorlukların ele alınması ve sunulan fırsatların faal bir biçimde araştırılması gerektiğine inanıyoruz. Yeni dijital arenalar, çevrimiçi şiddeti, tacizi ve nefret telaffuzunu güçlendirmek için elverişli bir ortam oluşturuyor. Dijital teknolojilerin yakın geleceğin ana iş modeli olacağı kesin olmakla birlikte dünya çapında bayan ve kız çocuklarının bu teknolojilere erişimi hala çok hudutlu. Komiteye, bu hususları ele alan bir genel tavsiyeyi memnuniyetle karşılayacağımızı bildirmek isterim” dedi.

 

“TÜRKİYE CEDAW KAYNAKLI YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDE EPEY KARARLI OLMUŞTUR”

Her ülkenin farklı ulusal bağlamlara sahip olmasının kozmik ülkülere ulaşmada sorun teşkil etmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Yanık, “Fakat komitenin değerlendirmelerinde ülkelerin yasal güvenlik önceliklerini, sosyoekonomik durumlarını ve kendine has sorunlarını de dikkate alması gerektiğine inanıyoruz. Komitenin işleyişinin niteliği ne olursa olsun, Türkiye CEDAW kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmede hayli kararlı olmuştur. CEDAW üyeleri olarak gerçekleştirmiş olduğumuz bu yapan diyalog sürecinde, Türkiye’nin insan hakları konusunda memleketler arası normları koruduğunun altını çizdik” tabirlerini kullandı.

Her türlü ayrımcılığı tedbire ve kadın-erkek eşitliğini sağlama konusunda benimsediğimiz anlayışı ve yürüttüğümüz çalışmaları paylaştıklarını belirten Bakan Yanık, “Sivil inisiyatif üniteleriyle kurduğumuz işbirlikleri sayesinde her vakit daha güçlü toplumsal siyasetler üretiyor ve her türlü ayrımcılığa karşı daha süratli ve kalıcı tahliller sunuyoruz. Kararlı ve mert adımlarla belirlediğimiz amaçlara hakikat ilerlemeye devam edeceğiz. Diyalog süreçleri boyunca komite üyelerinin yönelttiği değerli soru ve yorumlar için teşekkür ederiz. Sunduğunuz teklifler, hiç elbet çalışmalarımızın yine yapılandırılması sürecinde değerlendirmelerimize dahil edilecektir” dedi.

Bakan Yanık, CEDAW Komitesine, Türkiye’nin raporunun kıymetlendirilmesine katkıda bulunanlara, Daimi Temsilciliğe, heyet üyelerine ve toplantıya emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların akabinde dün başlayan CEDAW Komitesinin 82’nci oturumu dahilinde Türkiye raporunun kıymetlendirilmesi sona erdi.