Coinbase, çalışanlarının yüzde 18’ini işten çıkaracak

Coinbase Üst Yöneticisi Brian Armstrong, paylaştığı bir blog yazısında, çalışan sayısında azalışa gidileceğini aktardı.

Armstrong, “Bu ekonomik kriz sırasında sağlıklı kalmamızı sağlamak için takımımızın boyutunu yaklaşık yüzde 18 küçültme konusunda güç bir karar veriyorum.” sözünü kullandı.

Ekonomik şartların süratle değiştiğine dikkati çeken Armstrong, “10 yılı aşkın bir ekonomik patlamanın akabinde bir resesyona giriyor üzere görünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu ve resesyonun öteki bir “kripto kışına” yol açabileceğini ve uzun sürebileceğini kaydetti.

Geçmiş “kripto kışlarında” ticaret gelirinin kıymetli ölçüde azaldığını anımsatan Armstrong, ekonomiyi yahut piyasaları iddia etmek güç olsa da işi her ortamda yürütebilmek için her vakit en kötüsünü planladıklarını aktardı.

“Çalışan maliyetleri meçhul piyasayı aktif bir formda yönetemeyecek kadar yüksek”

Armstrong, maliyetli direktörün kıymetini vurgulayarak, Coinbase’in 4 büyük “kripto kışından” sağ çıktığını ve her kayıp devrinde harcamaları dikkatli formda yöneterek uzun vadeli muvaffakiyet elde ettiklerini hatırlattı.

Çok süratli büyüdüklerine işaret eden Armstrong, son derece bilinmeyen bir periyotta faaliyet gösterdiklerini ve uzun periyodik bir ekonomik gerilemeyi muvaffakiyetle atlatabileceklerinden emin olmak istediklerini tabir etti.

Armstrong, çalışan maliyetlerinin bilinmeyen piyasayı faal bir formda yönetemeyecek kadar yüksek olduğunu belirterek, işten çıkarmaya ait alınan kararın bu devri daha itimatla yönetmelerini sağlayacağını aktardı.

Yaklaşık 5 bin tam vakitli çalışanı olan Coinbase’in, çalışan sayısını yüzde 18 azaltması yaklaşık 1.100 çalışanın işten çıkarılması manasına geliyor.

Yüksek enflasyona karşı ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini daha agresif yürüteceğine dair görüşlerin kuvvetlenmesi yatırımcıların riskli varlıklardan kaçışını beraberinde getirirken, buna paralel kripto para piyasası da baskı altına girmişti.

En büyük kripto para borç verenlerinden biri olan Celsius Network’ün dün “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm süreçlerini durdurduğunu açıklamasının akabinde en tanınan kripto para ünitelerinden Bitcoin yaklaşık yüzde 14 kıymet kaybetmişti.

KAYNAK: AA