Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO’ya belgeli çıkarma!

Türkiye, global sıkıntılarda uyguladığı adil ve istikrarlı dış siyaseti ile dünya gündeminde ana aktör haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ay sonunda İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilecek NATO Önderler Doruğu’nda Türkiye’nin tezlerini özel evrak ve evraklarla ortaya koyacak.

İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye verdiği silahlar ile finansal ve siyasi dayanak delilleriyle bir kere daha ortaya konulacak, bu hasmane tavır sürerken ‘müttefiklik’ alakası kurulamayacağı tabir edilecek.

Son olarak Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar sırasında İsveç yapımı 200-1000 metre menzilli 84 kalibrelik AT-4 tanksavar silahları ele geçirildi. Tanksavarların seri numaraları kaydedildi ve fotoğrafları çekildi.

Öte yandan Yunanistan’ın memleketler arası hukuku alenen ihlal etmesi nedeniyle Ege’de gerginliği tırmandırması da kritik NATO doruğunda masada olacak.

(1947) Paris ve (1923) Lozan Mutabakatlarının ‘esastan ihlali’ manasına gelen gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması ve Savunma Bakan Yardımcısı seviyesindeki tahrik edici ziyaretler de Türkiye tarafından kayıt altına alındı. Atina’nın reddettiği gerçekler de müttefiklere evraklarıyla gösterilecek.

 

TERÖRİSTLERİN TANKSAVAR SİLAHI İSVEÇ’TEN

Terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye silah ve mali takviye veren, teröristleri ülkesinde barındıran, yasa dışı hareketlerine göz yuman İsveç’in yanı sıra, PKK terör örgütü ile münasebetini saklamayan Finladiya’nın NATO üyelik başvurusu tepenin en kıymetli başlıklarından olacak.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK mensuplarının iadesine yönelik talepleri karşılıksız bırakan İsveç’in terör örgütüne verdiği silahlar da seri numaraları ve fotoğraflarla kayıt altına alındı.

Mehmetçiğin terör örgütüne yönelik operasyonlarında 2018 yılından bu yana Hakkari, Şırnak, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgesinde çok sayıda AT-4 tanksavar ele geçirildi.

Teröristler tarafından Türkiye ile Irak ve kuzey Suriye’de ağır olarak kullanılan İsveç üretimi AT-4 tanksavar füzeleri piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatlarını yok etmek yahut devre dışı bırakmak gayesiyle tasarlandı.

YUNAN İHLALLERİ DE KAYIT ALTINDA

NATO Önderler Tepesi’nde Ankara-Atina çizgisindeki gerginlik de gündeme gelecek. Yunanistan’ın milletlerarası hukuku hiçe sayarak Lozan ve Paris mutabakatlarını ihlal ettiği gerçeği, müttefiklere ispatlarıyla gösterilecek. ‘Mağdur edebiyatı’ yapmayı genel siyaseti haline getiren Yunanistan adaları savunma maksatlı silahlandırdığını, göçmenleri geri itmediğini ve milletlerarası hukuku ihlal etmediğini tez ederek ‘Türkiye bize saldıracak’ algısı yaratmaya çabalıyor.

Atina, Türkiye’nin kayıt altına aldığı ve milletlerarası kamuoyuna duyurduğu hukuk ihlallerine uluslar ortası toplumu ikna edici bir karşılık veremiyor. Tersine, Türkiye ana karası üzerinde askeri uçuşlar yaparak, tansiyonu tırmandırmaktan geri durmuyor. Ankara, Yunanistan ile problemlerde diyalog yanlısı olduğunu fakat yasal haklarından da vazgeçmeyeceğini tekrar vurgulayacak.

UKRAYNA KRİZİNDE BAŞAT ROL

Madrid’deki dorukta ele alınacak evraklardan biri de Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş olacak. Rusya’nın da Ukrayna’nın da itimat duyduğu tek ülke olan, üstlendiği arabuluculuk rolüyle süreçte faal olan Türkiye, ateşkesin sağlanması ve savaşın sona erdirilmesi ile tahıl koridorunun açılması istikametindeki temaslar hakkında müttefikleri bilgilendirecek.

KAYNAK: SABAH