Dolandırıcılık çetesine 8 ilde operasyon: 67 milyon TL’lik vurgun!

Dolandırıcılık çetesi kendilerini hakim, savcı ve polis olarak tanıtıp “kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçti” diyerek iki bireyden 50 milyon lira ve 1 milyon dolar ismi. Çeteye yönelik 8 vilayette yapılan operasyonlarda 36 kuşkulu yakalandı. Şüphelilerin dolandırdıkları paralarla Şanlıurfa’da lüks araç ve konut aldıkları belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Soruşturma Ofisi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü koordinasyonunda dolandırıcılık olaylarıyla ilgili çalışma başlattı.

Ekipler şüphelilerin kendilerini hakim, savcı, polis olarak tanıtıp “Kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçti, mal varlıklarınıza el koyacaklar, bu şahıslara operasyon yapacağız operasyon bitene kadar bize yardımcı olacaksınız ve kimseye bir şey söylemeyeceksiniz, mal varlıklarınızı satıp paralarını bize verin biz de Merkez Bankasına yatıracağız, daha sonra tekrar size iade edeceğiz” diyerek N.K.(52) isimli bireyden 6 ay boyunca 50 milyon lira ve C.A.(40) isimli bireyden ise 1 ay boyunca 1 milyon dolar aldıkları belirlendi. Takımlar şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

DOLANDIRDIKLARI PARA İLE ŞANLIURFA’DA KONUT ALDILAR 

3 ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda 43 kişinin iki olaya da karıştıkları belirlendi. Şüphelilerin dolandırdıkları paralarla Şanlıurfa’da, 15 adet lüks araç, 1 adet 8 milyon değerinde konut, 1 adet akaryakıt istasyonu, 1 adet lüks bayan kuaförü, 20 adet taşınmaz tapusu elde ettikleri tespit edildi.

Ekipler şüphelileri yakalamak için Şanlıurfa, İzmir, Antalya, Kırşehir, Kocaeli, Bursa, Edirne ve Adana vilayetlerinde eş vakitli operasyon yaptı. Operasyonlarda 36 kuşkulu gözaltına alındı. 7 şüphelinin firari olduğu ve 3 şüphelinin ise farklı hatalardan cezaevinde oldukları belirlendi. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki süreçleri devam ediyor.