Erdal Beşikçioğlu: Bizi ikna etmek sanıldığı gibi zor değil!

Daha evvel Şanışer’in albümünde bir tirad okuduğunu ve müzikal fikrinin kendisinden çıktığını anlatan Erdal Beşikçioğlu, “Yeni dönemde şahane bir müzikal ile karşı karşıya kalabiliriz. Dünya üzerinde denenmiş bir şey fakat Türkiye’de daha evvelden buna yürek edilmiş değil. Buna cüret etmek bile büyük şey bence. Tatbikat Sahnesi yeni dönemde bu türlü değişik bir dünya ile seyirciyi buluşturmak istedi” dedi.

“SEYİRCİYLE BULUŞTURMAK GEREKTİĞİ İNANCI DOĞDU”

Rap müziğe kendisinin de kayıtsız kalamadığını lisana getiren 52 yaşındaki sanatçı, “Şu anda protest tutumu en fazla üzerinde gördüğümüz müzik çeşidi, hem ülkenin sosyo ekonomik durumuyla, hem siyasi altyapısıyla direk ilgilenmiş ve bunun içerisinde de önermeler sunmuş ve tatlı tenkitler yapmış müzik tipi. Bizim de buna kayıtsız kalmamız bu koşullarda mümkün değil. Bu bağlamda bunu estetik bir manada seyirciyle buluşturmak gerektiği inancı doğdu” formunda konuştu.

“HİKAYEDEN ETKİLENMEK SANATÇI İÇİN YETERLİ”

‘Behzat Ç.’ dizisinin çekimlerinin yakında başlayacağının hatırlatılması üzerine proje hakkında ayrıntı vermekten kaçınan oyuncu, “Sizi ikna etmek güç mudur?” sorusuna şu cevabı verdi:

Bizi ikna etmek hiç o denli sanıldığı üzere güç bir şey değil. Yazılı bir metin içerisinde gördüğünüz öykü sizi etkiliyorsa bütün sanatkarlar için bu kafidir. O yüzden ikna etmek sıkıntı olmaz, güzel bir eser varsa ortada, sizi etkilemek o kadar güç bir iş değildir.

“YİNE DAVEMI GELECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Ünlü oyuncu, basın mensuplarının son periyotta rol aldığı dizilerden yola çıkıp “Behzat Ç. karakteri üzerinize mi yapıştı sanki?” sorusu üzerine, dizi kesimini değerlendirip şöyle bir tespitte bulundu:

Bilmiyorum ki? Metin Behzat Ç. kadar güçlü yazılsa, güzel bir senaryo olsa demek ki, o kadar güçlü bir senaryo o kadar güçlü bir karakter yaratılabilse yeniden devamı gelecek diye düşünüyorum. Yeni nesil dizilerin içerisinde, daima karakterlerin öyküsünün peşine takılmak yerine, olay örgülerinin peşine takılmayı tercih ettiğimiz için sistem kendi içinde tuhaf bir çöküntü yaşıyor.

“BUNUN NE KIYMETİ VAR?”

Beşikçioğlu, toplumsal medyada ismine açılan hesaplardaki mesajları kendisinin yazıp yazmadığı sorusuna, “Bunun ne kıymeti var? Kelam konusu ana fikir üzerine bir sıkıntı varsa şayet, o hepimizin derdidir. Bunu A bireyi söylemiş, B şahsı benim adıma söylemiş ya da söylememiş. O ülke ismine söylemiş. Bunun bir değeri yok. Benim söylediğim laflar da vardır, söylemediğim laflar da vardır. Benim söylemediğim laflara katıldığım da vardır, katılmadığım da vardır. Düzgün bir toplumsal medya izleyicisi bunu takip eder ve bilir esasen. Kıymetli olan bu tenkidin neden lisana getirildiği. ‘Ben olunca dikkate alınıyor, vatandaş söyleyince dikkate alınmıyor mu?’ diyeceğiz” cevabını verdi.