Fed Başkanı Powell’dan faiz artışı mesajı

Powell, Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artırmasının akabinde basın toplantısı düzenledi. Yüksek enflasyonun neden olduğu zorluğun farkında olduklarını belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye büyük kıymet veriyoruz ve bunu yapmak için süratle hareket ediyoruz.” dedi.

Powell, fiyat istikrarını tekrar sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurgulayarak, ABD iktisadının son iki buçuk yılda çok şey yaşadığını ve dirençli olduğunu kanıtladığını kaydetti.

“KOMİTE BU ORANDA DEVAM EDEN ARTIŞLARIN UYGUN OLACAĞINI KESTİRİM EDİYOR”

İş gücü piyasasının son derece sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna işaret eden Powell, herkese yarar sağlayan güçlü bir iş gücü piyasasının sürekliliği için enflasyonun düşürülmesinin kıymetli olduğunu lisana getirdi.

Powell, “Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) siyaset faizi oranını 75 baz puan artırdı ve bu oranda devam eden artışların uygun olacağını varsayım ediyor.” diye konuştu. Fed Lideri Powell, bankanın bilançosunun boyutunu değerli ölçüde küçültme sürecinin de devam ettiğini belirtti.

“FİNANSAL ŞARTLARDAKİ SIKILAŞMA BÜYÜMEYİ YAVAŞLATMAYA DEVAM ETMELİ”

Genel ekonomik faaliyetin birinci çeyrekte düşüş gösterdiğini anımsatan Powell, son göstergelerin tüketim harcamalarının güçlü kalmasıyla birlikte gerçek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesinin bu çeyrekte hızlandığını gösterdiğini aktardı.

Powell, “Son aylarda gördüğümüz finansal şartlardaki sıkılaşma, büyümeyi yavaşlatmaya devam etmeli ve talebin arz ile daha uygun dengelenmesine yardımcı olmalı.” dedi.

Enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 gayesinin epey üzerinde kalmaya devam ettiğini belirten Powell, toplam talebin güçlü olduğunu, arz kısıtlamalarının beklenenden daha büyük olduğunu ve daha uzun sürdüğünü, fiyat baskılarının çok çeşitli mal ve hizmetlere yayıldığını anlattı.

“ENFLASYON TEKRAR ÜST TARAFLI SÜRPRİZ YAPTI”

Powell, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından kaynaklanan petrol ve öteki emtia fiyatlarındaki artışın akaryakıt ve besin fiyatlarını artırdığını, enflasyon üzerinde üst istikametli ek baskı yarattığını söz etti.

Çin’deki Kovid-19 salgınına karşı alınan karantina tedbirlerinin de tedarik zinciri aksamalarını şiddetlendirmesinin olası olduğuna değinen Powell, yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı son derece dikkatli olduklarını ve enflasyonu yüzde 2 amacına döndürmeye büyük kıymet verdiklerini kaydetti.

Powell, bankanın mayıs ayı toplantısından bu yana enflasyonun tekrar üst istikametli sürpriz yaptığını, bu gelişme doğrultusunda faiz oranında daha büyük bir artışın gerekli olduğuna karar verildiğini aktardı.

“DEVAM EDEN FAİZ ARTIŞLARININ UYGUN OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Fed Lideri Powell, “Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz, bunların suratı, gelen bilgilere ve iktisadın gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Faiz oranında 75 baz puanlık artışın alışılmadık derecede büyük olduğunu ve bu boyuttaki hareketlerin yaygın olmasını beklemediğini belirten Powell, “Gelecek toplantımızda 50 yahut 75 baz puanlık artış mümkün görünüyor.” dedi.

Powell, fikirlerini ellerinden geldiğince net biçimde iletmeye devam edeceklerini lisana getirerek, “Halihazırda harika kuvvetli ve meçhul bir vakte belirsizlik eklemekten kaçınmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Enflasyon konusunda ilerleme görmeyi beklediklerini belirten Powell, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici ispatlar görene kadar zafer ilan etmeyeceklerini vurguladı. Powell, gayelerinin iş gücü piyasasını güçlü tutarken enflasyonu aşağı çekmek olduğunu aktararak, bir resesyona neden olmaya çalışmadıklarını kaydetti.