Hergueta Garnica: Türkiye bizim stratejik ortağımız

Sheraton Otel’de yapılan Türkiye-İspanya İş Birliği Toplantısı’na Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu başta olmak üzere Türk ve İspanyol firma temsilcileri ile birçok davetli katıldı.

Büyükelçi Garnica, burada yaptığı konuşmada İspanya ve Türkiye ortasında bilhassa iktisat alanında çok güçlü ikili alakaların varlığına dikkati çekerek, “Türkiye, son yıllarda dünyanın en süratli büyüyen ekonomilerinden biri ve giderek İspanya için stratejik ortak haline geldi.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin çok istikametli bir ülke olduğunu ve bilhassa yatırım konusunda uzun vadeli vizyon gerektiğini vurgulayan Garnica, gün boyunca, ülkesinin çeşitli alanlarda sunduğu fırsatlarla ilgili bilgilerin paylaşılacağı panellerin yapılacağını lisana getirdi.

Garnica, bu panellerin çok verimli geçmesini umduğunu ve büyükelçilik olarak tüm şirketlerle gerekli iş birliğine hazır olduklarını kaydetti.

İspanya İhracat ve Yatırımlar Enstitüsü (ICEK) Üst Yöneticisi (CEO) Maria Pena da 2021’de ülkesiyle Türkiye’nin ikili ticaretinin yüzde 30 büyüme kaydettiğini ve bunun iki ülke ortasındaki ticari bağlantıların mükemmeliyetini gösterdiğini aktardı.

İki büyük İspanyol şirketin 2022’de Türkiye’de yatırım yaptığını belirten Pena, Türk-İspanyol bağlarının geleceğinin umut verici olduğunu söyledi.

Pena, Türkiye’deki yatırım projelerinin çok kıymetli olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların akabinde, iki ülke ortasındaki potansiyel yatırım alanlarına ait paneller yapıldı.

KAYNAK: AA