İzmir tarımında bir ilk: Kara mürver doğal gübre ile büyüyecek

Besin bedeli yüksek olan kara mürver bitkisi, Menemen’de birinci sefer toprakla buluştu. İzmir Vilayet Tarım Müdürlüğü tarafından temin edilen fidanlar, Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraî Kalkınma Kooperatifi iş birliğiyle Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) Yerleşkesi içerisindeki yere dikildi. Dikim merasimine İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İtina, Menemen Belediye Lider Yardımcısı Bahadır İnanlı, Menemen İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sibel Özer, İlçe Tarım Müdürü Fatih Çiçek, Menemen Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Yeşim Sever, AK Parti Menemen İlçe Bayan Kolları Lideri Jale Güzay ve Kır Mahallesi Muhtarı Necmettin Dinç, OÇEM öğrencileri katıldı.

 

ATIK KAHVEDEN DOĞAL GÜBRE

İzmir tarımına yeni bir eser kazandırmanın sevincini yaşadıklarını belirten İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İtina, “Değişen iklim ve coğrafik şartlara adapte olma noktasında bitkisel üretim çeşitliliğimizi arttırmamız gerekiyor. Bu noktada bugün Menemen’de Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraî Kalkınma Kooperatifimizle bir arada kara mürver ekimini gerçekleştirdik. Başlangıcı ufak bir lokasyonda yapıyoruz, zira bu bir deneme bahçesi olacak. İnşallah adapte olduktan sonra eseri öncelikle Menemen’de, daha sonrasında da İzmir’in tamamında yaygınlaştırma çalışmalarını yapacağız. Müdürlüğümüz, belediye ve kooperatifimizin üçlü çalışması sonucunda Ulusal Eğitim Müdürlüğümüze ilişkin olan Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi bahçesinde çocuklarımızla birlikte bu dikimi gerçekleştirdik. Hem çocuklarımıza birer ağaç olacak, onlar da bakacak, ilgilenecek hem de bu denemeyi ve sonuçlarını burada göreceğiz” dedi.

Dikim merasimine katılan Menemen Belediye Lider Yardımcısı Bahadır İnanlı ise, “Tarımımızın çok daha yeterli yerlere gelmesinde bayanlarımıza büyük iş düşüyor. Bir bayan üretimden vazgeçerse, dünya için alarm zili çalıyor demektir. Zira tabiatında üretmek var. Çok şükür ki Menemen’imizin bayanları çok çalışkan, çok üretkenler. Vilayet Tarım Müdürlüğümüz, İzmir’de birinci dikilen kara mürver fidanlarını Menemenli bayanlara emanet ediyor. 17 üye ve toplamda 50 bayan çiftçiyle faaliyette bulunan Menemen Ziraî Kalkınma Kooperatifimizin çalışmalarını önemsiyoruz. Bugün özel çocuklarla dikimini gerçekleştirdiğimiz fidanların Menemen’imize güzel olmasını diliyorum” dedi.

İnanlı, kara mürver bitkisinin dikiminde Menemen Belediyesi’nin atık kahve telvesinden ürettiği doğal gübre kullanıldığını da söz etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın sıfır atık projesine Menemen Belediyesi olarak ehemmiyet verdiklerini lisana getiren İnanlı, “Bitkilerimizin daha verimli bir biçimde büyümesini
sağlamak elimizde. Bu çerçevede AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Parçalanamaz Çankırı’nın dayanağıyla temin ettiğimiz atık kahve telvelerinden doğal gübre ürettik. Kompostu da kara mürver dikiminde kullandık. Sıfır atık projesi çerçevesinde birçok biyoatıkları çeşitli süreçlerin akabinde kompost gübreye dönüştürerek yine tarıma kazandırmaya devam edeceğiz” tabirini kullandı.