Kadıköy’de izinsiz yürüyüş yapmak isteyen şüphelilerden 2’si tutuklandı

Kadıköy’de müsaadesiz yürüyüş yapmak isterken gözaltına alınan 70 kişinin 45’i, haklarında “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan süreç yapılıp, emniyetten özgür bırakıldı. Şüphelilerden 25’i sıhhat denetiminin akabinde İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılık, 23 şüpheliyi “2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla süreç yapıp, isimli denetim koşuluyla özgür bıraktı.

Polis memurlarına fiili atakta bulundukları öne sürülen İ.T. ile K.T ise “2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” hatalarından tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

İki kuşkulu, hakimlikçe tutuklandı.

Olayın geçmişi

Dün, Kadıköy Serasker Caddesi’nde toplanan ve terör örgütü PKK lehine slogan atan gruptakiler müsaadesiz yürümek istemişti. Etrafta güvenlik tedbiri alan polis takımları, yürüyüşün müsaadesiz olduğunu belirtip, kümeye dağılması tarafında ikazlarda bulunmuştu. İhtarlara karşın yürümek isteyen ve çeşitli sloganlar atanlara müdahale eden polis, 70 kişiyi gözaltına almıştı.

İstanbul Valiliği de polis memuruna yumruklu akında bulunan DBP Milletvekili Salihe Aydeniz hakkında hata duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

KAYNAK: AA