Kayıp ‘Ahlat Tarihi’ kitabı için harekete geçildi! Bulana ödül var

Ahlat tarihinin ve stratejik kıymeti noktasında kıymetli bilgilerin gün yüzüne çıkacağı düşünülen kayıp kitabın bulunulması için ilana çıkan Ahlat Belediyesi, kayıp kitabın kopyasını getiren bireye fahri hemşerilik beratı, 3 gün Ahlat’ta konaklama ve seyahat ile 60 bin TL ödül verileceğini duyurdu.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Ahlat Belediye Lideri Abdulalim Mümtaz Çoban, Müverrih Meşhur Ebu’l-Fidâ tarafından 14.yüzyılın birinci yarısında yazılmış olan Ortaçağ tarihi kaynaklarında isminden kelam edilen ve Onur Bin Ebu’l Mutahhar El-Ensâri tarafından 12.yüzyılda yazılmış olan ‘Ahlat Tarihi’ isimli kitabın günümüzde nerede olduğunun bilinmediğini ve bulmak için ödül bıraktıklarını söyledi.

“AHLAT, ANADOLU’NUN KAPISI VE TAPUSU NİTELİĞİNDEDİR”

Ahlat tarihinin ve stratejik ehemmiyeti noktasında bu kitabın kopyasını getiren şahsa fahri hemşerilik beratı, 3 gün Ahlat’ta konaklama ve seyahat ile 60 bin TL ödül verileceğini belirten Lider Çoban, “Malumunuz Ahlat Anadolu’ya giriş kapımızdır. Bin yıl evvelki başkentimiz ve tarihin en ihtişamlı kentlerinden birisidir. Bu vesileyle de tarihimizde bilhassa mukayese edildiğinde birtakım kentler muadil kentlerdir. Bunlar Kahire’dir, Bağdat’tır, Mısır’dır. Bu vesileyle Ahlat bu kentlerle muadildir. Tekrar Kubbet-ül İslam olmasıyla birlikte Buhara ve Belh ile kardeş kenttir. Bu kıymetli kentlerin hepsinin ismine yazılan tarih kitapları var. Bizde bu araştırmayı yapmamız sonucunda ismine bahsedilen tarih kitabının kim tarafından yazıldığını tespit ettik. Bu yapıtın bulunması içinde bir ilanda bulunmak istiyoruz.

Türk medeniyetinin Büyük Asya’dan Anadolu’ya göçündeki birinci durak olan Ahlat, birebir vakitte 1071 Malazgirt Savaşı’nın planlama ve hareket noktası olması itibariyle Anadolu’nun kapısı ve tapusu niteliğindedir. Müverrih Meşhur Ebu’l-Fidâ tarafından 14.yüzyılın birinci yarısında yazılmış olan Ortaçağ tarihi kaynaklarında isminden kelam edilen ve Erdem Bin Ebu’l Mutahhar El-Ensâri tarafından 12.yüzyılda yazılmış olan ‘Ahlat Tarihi’ isimli kitabın günümüzde nerede olduğu bilinmemektedir. Bin yıl evvelki başkentimiz olan Ahlat tarihini ve stratejik değerini tüm taraflarıyla ortaya çıkmasına vesile olmak gayesiyle bu yapıtın bulunması durumunda bulup getiren şahsa hem belediyemizce bin yıllık başkentimizden fahri hemşerilik beratı, hem de Ahlat sevdalılarınca 60 bin TL’lik bir maddi mükafatla de ödüllendirileceğini ilan etmek istiyoruz. Ayrıyeten 3 günde burada konuk ederek ağırlayacağız. Şimdiden bu işe katkı sunacak tüm tarihçi ve araştırmacılarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“KAYIP KİTABIN BULUNMASI AHLAT VE ANADOLU TARİHİ İÇİN ÇOK BÜYÜK KATKI SUNACIKTIR”

Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı ve Eski Ahlat Kenti Hafriyat Lideri Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kulaz, kitabın bulunması halinde bir dönüm noktası olacağını ve Ahlat ve Anadolu tarihi için çok büyük katkı sunacağını söz etti. Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kulaz, “İnsanlık tarihinde çok büyük olaylara şahitlik etmiş kentler vardır. İnsanların hayatını büyük ölçüde değiştiren, yönlendiren coğrafyaya tesir eden kentler vardır. Bunlardan bir tanesi de Ahlat’tır.

1071’de Malazgirt Savaşı esnasında Alpaslan’ın ordusuna konut sahipliği yapan üs olan ve Anadolu’nun fethinde, Anadolu’nun Türk İslam kimliği kazanmasında çok değerli rol üstlenen kentlerden bir tanesi Ahlat’tır. Bilhassa Orta Çağ’da Ahlat çok büyük bir kent. Lakin ne yazık ki Orta Çağ Periyoduna ilişkin çok fazla kaynak bulamıyoruz. Orta Çağ’da yazılmış devir hakkında değerli bilgiler sunan tarihi kaynaklara çok fazla rastlayamıyoruz. Bizim Hafriyat Başkanlığı olarak burada yaptığımız çalışmalarda Ahlat’taki kültür varlıkları birçok medeniyete ilişkin.

Özellikle Selçuklu kültürünün damga vurduğu bu kültür varlıklarının sağlıklı tanımlayabilmek için tarihi kaynaklara gereksinimimiz var. Yaptığımız araştırmalarda bu kaynaklardan kimilerine rastladık ancak günümüzde onlar kayıp. Bilhassa Ebu’l-Fidâ’nın bahsettiği ve alıntılarla yaptığını söylediği Erdem bin Ebû’l-Mutahhar el-Ensârî’nin kaynağı bizim için çok değerli bir kaynak lakin günümüzde kayıp. Abdurrahim Şerif Beygu’da 1932 yılında buraya gelip kimi incelemelerde bulunduğu sırada “Ahlat Kitabeleri” isminde yazdığı bir kitap var. Onda da tekrar Abdurrahim Şerif Beygu kitabın kayıp olduğundan ve pahalı olduğundan bahsediyor. Ebu’l-Fidâ devrin kıymetli müverrihlerinden bir tanesi. Hem idarecilik yapmış hem de tarihçi ve coğrafyacı olarak çok değerli bir kişi. Bu kişinin bilhassa Ahlatşahlarla ilgili yazıldığını söylediği Erdem bin Ebû’l-Mutahhar el-Ensârî’nin kitabı İnşallah bulunur. Bulunursa bizler için, Ahlat için hemde Anadolu için çok büyük bir katkı olacaktır” halinde konuştu.