Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov Bilal Erdoğan’ı kabul etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un, Dünya Ento Spor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan’ı kabul ettiği aktarıldı. Açıklamada, kabulde İznik’te yapılacak 4. Dünya Göçebe Oyunlarına hazırlık bahislerinin yanı sıra yakın gelecekte göçebe oyunlarının geliştirilmesi ve bu teşebbüsün çerçevesinde planlanan faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu söz edildi.

Cumhurbaşkanı Caparov yaptığı konuşmada, Kırgızistan’ın böylesine büyük çaplı milletlerarası aktifliğin tertibine takviye vermeye hazır olduğunu ve etkin bir biçimde katılacağını lisana getirdi.

Erdoğan ise, konfederasyonun birincisi Kırgızistan’da yapılan Dünya Göçebe Oyunları sayesinde kurulduğunu belirtti. Dünya Göçebe Oyunlarının yapılacağı yer olarak İznik kentinin seçilmesinin tesadüf olmadığına işaret eden Erdoğan, kentin Isık Gölü anımsatan bir göl kenarında yer aldığını ve burada kentin ele geçirilmesi için yapılan savaşta şehit düşen Kırgız askerlerinin anısına yapılan bir türbenin bulunduğunu söyledi.

Öte yandan Erdoğan, Kırgızistan temasları çerçevesinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi yerleşkesinde Klâsik Sporlar Meydanı’nın açılışına katıldı.