‘Krediye erişimde sorun bulunmuyor’

Banka genel müdürleri ve iş insanları, “Denizli İş Dünyası ve Bankacılık Kesimi İstişare Toplantısı”nda bir ortaya geldi. Toplantıda konuşan Türkiye Bankalar Birliği İdare Konseyi Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, pandemi sonrasında global iktisadın enflasyonla karşı karşıya kaldığını, Rusya-Ukrayna savaşının da global ekonomiyi olumsuz etkilediğini anlattı.

‘Destekliyoruz’

Çakar, “Petrol fiyatının, doğal gaz fiyatının hatta kömür fiyatının yani güç fiyatının son 2-3 yıl içerisinde 1.5-2 katlarına vardığını gördük. Bu eşittir enflasyon. Bugün prestijiyle ABD’de son 40 yılın, Euro Bölgesi’nde son 20-30 yılın en büyük enflasyonlarıyla karşı karşıya kaldık. Bizim ülkemizde de tıpkı sorunu yaşıyoruz” dedi. Çakar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de krediye erişimde rastgele bir sorun bulunmuyor. Kredilerin hakikat mecralarda kullandırılması konusunda uğraş harcıyoruz. Kredi kullanımında en fazla hissesi yüzde 28 ile imalat endüstrisi almış. Ticaret yüzde 16, inşaat yüzde 10, güç yüzde 9 pazar hissesine sahip. Son 1 yılda imalat sanayisi 2 puan kazandı. Kredilerin tahsilinde de bir sorun yok. 2021’de yüzde 4.2 olan tahsili gecikmiş alacak oranı Mayıs 2022 prestijiyle yüzde 2.7’ye düşmüş durumda. Global bir kriz var. Yanı başımızda bir savaş var. Lakin tahsili gecikmiş alacak oranı yani kredilerin tahsil kabiliyeti hakikatten çok güzel. Biz Türk bankacılık bölümü olarak gerçek bölümü destekleyebilecek kabiliyette, güçte ve iradedeyiz. Kâfi ki daima bir arada üretelim, yatırım yapalım.”