Maaşlara yeni düzenleme! Detaylar belli oldu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın akabinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım de temmuz ayında enflasyon farkı, fiyatlarda yeni düzenlemelerle bütün bölümlerin rahatlayacağını açıkladı.

Çalışma Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, taban ücretliye “ara zam” için de çalışma başlattı.

Bakan Alım, “Temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek, ‘enflasyona karşı devletim benim yanımda’ dedirtecek bir düzenlemeyi, Türkiye gerçekleştirecek durumdadır” dedi.

Bakan Vedat Alım, emeklilere yalnızca enflasyon farkı değil, toplumsal muhafazalarını destekleyecek bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Başkan Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında enflasyon farklarıyla, ocak ayında fiyatlardaki yeni düzenlemelerle her kısmı rahatlatacağız” açıklamasını yapmıştı.

Çalışma İktisadı Araştırma Topluluğu’nun programına katılan Bakan Alım de Türkiye’nin, çalışanlara enflasyona karşı “devletim benim yanımdadır” dedirtecek bir düzenlemeyi gerçekleştirecek durumda olduğunu söyledi.

FABRİKA DUVARINA YAZDIK

Asgari fiyattan vergi alınmaması konusunda büyük uğraş gösterdiklerini belirten Bakan Alım, “Öğrenciyken Cebeci civarında bir fabrika vardı. 120 kişinin falan çalıştığı bir yerdi. Oranın duvarına birkaç arkadaşımla bir arada ‘asgari fiyat vergi dışı kalsın’ diye yazdığımızı hatırlıyorum. ‘Bütün her şeyden devlet vergi alıyor; lakin hiç olmazsa fiyatın minimum fiyat kısmından vergi alınmasın’ niyeti bizim alanımızda çalışan bütün hocaların da savunduğu bir prensipti.”

“Bunu gerçekleştirmek bize nasip oldu. Geçen yılın sonunda taban fiyatı yüzde 50 oranında artıran bir karar aldık. Lakin temel orada değerli karar ise taban fiyat seviyesinde bütün fiyatların vergi dışı kalmasıydı. Bu, tarihi bir adımdır” dedi.

SOSYAL REFAH DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR

Sabah’ın haberine nazaran, Kamu çalışanlarının alım gücünü yükseltmek için toplu mukavelede yer alan enflasyon farkının üzerinde bir toplumsal refah düzenlemesi bekleniyor.

Kamu çalışanlarının ek göstergesindeki 600 puanlık artış mahalli yönetim işçisinin ödenen toplumsal istikrar tazminatı, ödül fiyatı, özel hizmet, kontrol, bölgelere nazaran ek tazminatın fiyatı, mevt yardımı üzere birçok toplumsal dayanak kalemini de artıracak.

Bütün kamu çalışanlarında 600 puanlık ek gösterge artışı en yüksek devlet memurunu artıracağı için memurlara yapılan bütün ek ödemeler de yükselecek.

Başarılı olan memura en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200’üne kadar verilen ödül meblağı da artacak.

“YENİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Enflasyon tahribatına karşı çalışanları koruyacaklarını vurgulayan Bakan Vedat Alım, “Önümüzde temmuz devri var. Kamu emekli, çalışanları, özel kesim, Bağ-Kur ve çeşitli pozisyondaki emekliler de dahil hepsini kapsayan, yalnızca enflasyon farkını değil, toplumsal pozisyonlarını destekleyecek bir çalışma yürütüyoruz” değerlendirmesini yaptı.