Masada ve sahada güçlü Türkiye var

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD Konya şubesi konut sahipliğinde düzenlenen MÜSİAD 106. Genel Yönetim Heyeti (GİK) programında açıklamalarda bulundu. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen aktiflikte Türkiye’nin güç alanındaki çalışmalarını kıymetlendiren MÜSİAD Genel Lideri Asmalı, “Artık eski Türkiye yok, masada, alanda güçlü Türkiye var” dedi. Asmalı, güç alanındaki başarılara da değindiği konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde atılan adımlara dikkat çekti.

DÜNYANIN GÜÇ NESİL YOLU TÜRKİYE

Türkiye’nin bölgede eşi gibisi olmayan stratejik ve jeopolitik pozisyonuyla öne çıktığını söz eden Asmalı, ülkemizin son 20 yılda hayata geçirilen siyasetler ile dünyanın güç nesil yolu haline geldiğini de işaret etti. Asmalı, “Türkiye, dünyada eşi gibisi olmayan jeopolitik pozisyonu ve uygulanan yeni güç siyasetleriyle kıymetli bir güç merkezi olma yolunda. Etrafımızda dünyanın en varlıklı petrol ve doğal gaz zengini ülkeleri bulunuyor. Tıpkı vakitte Türkiye, bu kaynakların Avrupa’ya ulaştırılmasında doğal bir köprü” dedi.

TEMİZ GÜCÜMÜZ ARTIYOR

Türkiye’nin; yenilenebilir güç kaynaklı güçte Avrupa’da 5’inci dünyada ise 12’nci sırada bulunduğunu anlatan Asmalı, “Hükümetimiz; Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ve sürdürülebilir kalkınma maksatları doğrultusunda klasik güç kaynakları kullanımını azaltmaya, yenilenebilir ve pak güç kaynaklarını ise yaygınlaştırmaya odaklandı. Ülkemiz, bu vizyon doğrultusunda güç dönüşümünde, yenilenebilir güçte ve güç verimliliğinde büyük bir muvaffakiyet öyküsüne imza attı” diye konuştu.

ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK

Dış siyasette gelinen noktaya da atıfta bulunan Asmalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin barış ve istikrar adası olduğuna dikkat çekti. Kafkasya’dan Balkanlar’a, Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya faal dış siyasetin kıymetine değinen Asmalı, şunları kaydetti: “Artık eski Türkiye yok, masada, alanda güçlü Türkiye var. Güç alanındaki bu muvaffakiyetin ardında hiç elbet güçlü siyasi liderliğin icra ettiği başarılı dış siyasetimiz var. Hem alanda hem masada Türkiye’yi güçlü kılan bu dış siyasetin mimarı ise önder diplomasisini tesirli bir halde uygulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Oyun bozan ve oyun kuran dış siyasetimizin özelliği teşebbüsçü, insanî, ulusal ve hepsinden kıymetlisi bağımsız olmasıdır.”

GÜÇLÜ SAVUNMAYLA PRESTİJİMİZ ARTTI

Başarılı dış siyaset sayesinde çatışma, savaş ve terörle boğuşan coğrafyamızda Türkiye’nin, barış ve istikrar adası olarak kalabildiğini vurgulayan MÜSİAD Lideri Asmalı, şöyle devam etti: “Savunma sanayiindeki hamlelerimizle derinleştirilen bu aktif dış siyaset ile memleketler arası prestijimiz artmıştır. Kafkasya’dan Balkanlara, Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya faal dış siyasetimizle kalıcı iş birliği platformlarına ya ortak ya da kurucu olduk. MÜSİAD olarak biz de tüm birimlerimizle ve üyelerimizle insani diplomasiye ve bilhassa ticari diplomasiye faal dayanak sağlıyoruz. Artık eski Türkiye yok. BM ve NATO üzere milletlerarası kuruluşlarda daha prestijli ve daha güçlü bir Türkiye var.”

MÜSİAD, GÜÇ STRATEJİSİ İLE DALA İSTİKAMET VERECEK

Geçen ay açıkladıkları MÜSİAD Güç Stratejisi ve İklim Manifestosu’nu hatırlatan Asmalı, Türkiye’nin güç alanındaki başarılı seyahatine 3 temel prensiple daha faal devam edebileceğini söyledi. Asmalı, “Yerli, verimli ve teknoloji odaklı güç üretim ve tüketimi, Türkiye’nin güç endüstrisinin inşa edilmesi ve güçte bağımsız, emniyetli nesil yol Türkiye perspektifi ülkemizi daha da ilerilere taşıyacak” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK