Meral Akşener: Yunanistan ile davamızda, sonuna kadar haklıyız

İYİ Parti Genel Lideri Akşener, TBMM’de partisinin küme toplantısında konuştu. Ankara’da meydana sel felaketine değinen Akşener, “İklim krizi problemi, iktidar-muhalefet problemi değildir. Bu problem, el ele, kol kola daima birlikte Türkiye’nin geleceğini kurtarma problemidir. Bu sorun, bizden sonraki kuşaklara, yaşanabilir bir Türkiye bırakma sıkıntısıdır. Biz, ülkemiz için hayati değere sahip, iklim krizi ile ilgili atacağınız her türlü olumlu adımın yanında olacağız” dedi.

‘NEBATİ BAKAN’IN SON MUCİZESİNİ BİLİYORSUNUZ’

Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıkladığı ‘Gelire Endeksli Senet’ uygulamasına ait, “Nebati Bakan’ın ışıltılı zihninin, son mucizesini de biliyorsunuz. Bu o denli bir mucize ki; Gelire Endeksli Senet açıkladılar, ancak ortada gelir yok. Sonradan öğrendik ki; Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün gelirlerini pazarlıyorlarmış. Bu gelirler evvelden nereye gidiyordu? Devletin hazinesine. Yani millete. Pekala, artık nereye gidecek? Gelire Endeksli Senet’i alan tasarruf sahibine” diye konuştu.

‘ASGARİ FİYAT GÜNCELLENMELİ’

Akşener, minimum fiyata değinerek, “Milyonlarca vatandaşımız konutuna ekmek götüremiyor. İğneden ipliğe her şeye gelen artırımlar doğrultusunda bir an evvel minimum fiyatı güncelleyin. 2 bin 500 liraya çıkardığınız en düşük emekli maaşını da taban fiyat düzeyine çıkartın. Milletimizi, ayın ortasına bile gelmeden eriyen maaşlar ile açlığa, yokluğa ve çaresizliğe mahkum edemezsiniz. Yandaşınız üç kuruş ziyan etti diye, dünyaları yerinden oynatırken; milletimizi geçim külfetiyle, borçlarla bir başına bırakamazsınız. Kendi eşinizi, dostunuzu, akrabanızı ihya ederken, bu milletin evlatlarını görmezden gelemezsiniz. Artık kabul edin. Sizin bu aziz millete verecek, hiçbir şeyiniz kalmadı. Bu saatten sonra yapılacak belirli. Getirin sandığı, kararı milletimiz versin” dedi.

‘SANAYİCİMİZ HER GEÇEN GÜN KAYBEDİYOR’

Ekonomi siyasetleri üzerinden iktidarı eleştiren Akşener, “2014 yılında çıkardıkları maddeyi imha edip, Türkiye’nin gücünü, ithal eserlere mahkum ettiler. Yerli kömür ve kaynak kullanarak, üretim yapan santraller, teker teker kapanıyor. Ortaya çıkan ziyana dayanmaları mümkün değil. İthal doğal gazı, kömürü, LPG’yi satan yabancı ülkeler kazanıyor. O eserlerle üretim yapan firmalar da kazanıyor. Ulusal kaynaklarla üretim yapan sanayicimiz ise her geçen gün kaybediyor. İşte size, kelamım ona, yerli ve ulusallığın kitabını yazan Bay Kriz’in gerçek yüzü. Sahiden ibretlik” sözlerini kullandı.

‘YUNANİSTAN İLE DAVAMIZDA HAKLIYIZ’

Akşener, Türkiye’nin dış siyasette derin bir krizin içinde olduğunu savunarak, “Bu derin krizin mimarı da natürel ki Sayın Erdoğan. Sonuçta biz O’na, boşuna Bay Kriz demiyoruz. Türkiye olarak, Yunanistan ile davamızda, sonuna kadar haklıyız. Lakin Sayın Erdoğan yüzünden, haksız duruma düşmekten dertliyiz. Zira bugün; ‘Şaka yapmıyorum, önemli konuşuyorum’ diyen Sayın Erdoğan’ın, yarın; ‘Şaka yapmıştım’ deme ihtimali olduğunu, çok yeterli biliyoruz. Bugün; ‘Benim için Miçotakis diye biri yok’ diyen Sayın Erdoğan’ın, yarın; ‘Kardeşim Miçotakis’le aramızı bozmaya çalıştılar’ diyerek, işin içinden sıyrılıp, Türkiye’yi de taca çıkarabileceğini de çok güzel biliyoruz” diye konuştu.