MİT, İran’ın İstanbul’da İsraillilere yönelik intikam operasyonunu önledi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), MOSSAD’dan gelen istihbarat doğrultusunda; İran’ın Türkiye’deki İsrailli turistleri kaçırma planına mani oldu.

Söz konusu gelişmeyi, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu:

“İran’ın İsraillilere yönelik terör saldırısı düzenleme teşebbüsleri nedeniyle İsrail vatandaşlarına İstanbul’a ve Türkiye’ye seyahat etmemeleri davetinde bulunuyorum. Umarız bu ihtar uzun müddet geçerli olmaz. Bu periyot turizm dönemi. En kısa müddette güvenliğin sağlanması, İsraillilerin Türkiye’ye gelmesi ve burada keyifli vakit geçirmelerini sağlamak için tüm gayretler ortaya konuyor. Türk hükümetine İsrail vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için ortaya koyduğu efordan ötürü teşekkür ediyoruz.”

İRAN’I DA UYARDI

Açıklamasında İran’ı da uyaran Lapid, “Buradan İranlılara da bir ileti iletmek istiyorum. Her kim İsraillilere ziyan verirse bu yanına kar kalmayacaktır. Nerede olurlarsa olsunlar İsrail’in uzun kolu onları yakalayacaktır” dedi.

İRAN’DA SUİKAST

İran’da 22 Mayıs’ta İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye kumandanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi’nin öldürülmesinin akabinde, intikam yemini etmişti. Akından sonra zehir zemberek açıklamalar peş peşe yapılırken, İran suikasttan İsrail’i sorumlu tutmuş ve karşılık verileceğini duyurmuştu.

KAYNAK: HABER7