Olta iğnesi yutan martıya tedavi

Davutlar kıyısında yüzen Sevgi ve Erol Atabey çifti, suda hareketsiz buldukları martıyı Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Aydın Şube Müdürlüğü’ne teslim etti.

Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) üyelerinin de yakından ilgilendiği martının kursağına olta iğnesi takıldığı, ayaklarına da misine ipinin dolandığı görüldü.

Martı, yapılan incelemenin akabinde Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne gönderildi.

Röntgen çekilen martının kursağında olduğu tespit edilen olta iğnesi, operasyonla çıkarıldı. Tedavisine başlanan martı, daha sonra doğal ömür alanına bırakılacak.

EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, “Bazı martılar rastlantısal olarak hassas beşerler tarafından görülerek kurtarılması sağlanıyor. Lakin her martı bu kadar şanslı olmayabiliyor.

Kursağında ya da üzerinde olta iğneleriyle dolaşan, avlanamayıp aç kalan ve hayatını kaybeden birçok martı da ne yazık ki var.

Balıkçılar olta iğnesine takılan martılara denk geldiklerinde, misinayı kesip bırakmamalı. Martıyı yakalayarak ilgili kurumlara teslim etmelidir. Bazen de denize atılan plastik poşetleri yiyecek sanarak yiyen ve bunları sindiremeyen martılar, tokluk hissine kapıldıkları için aç kalarak öldükleri de görülmektedir.

Deniz canlılarını olduğu üzere deniz kuşlarını da olumsuz etkileyen plastik poşetler denize atılmamalı, suda yüzenler toplanmalıdır” dedi.