Pasifik’te gerilimi yükselten adım: Çin, yeni ortağıyla tatbikata başladı

ABD ile Tayvan’ın Pasifikte tansiyonu artıran adımlarının akabinde Çin’den yeni bir atılım geldi.

Solomon Adaları, Çin polisinin adadaki meslektaşlarını eğitmeye başladığını duyurdu.

İlk tatbikatlar 7-11 Haziran tarihleri ​​arasında başşehir Honiara’nın batı banliyösü Rove’daki Kraliyet Solomon Adaları Polis Gücü (RSIPF) karargahında gerçekleştirildi.

RSIPF, “Güvenlik problemleri gelişiyor ve hala bu ülkeyi tehdit ediyor ve bu nedenle RSIPF bu tehditlerle başa çıkmak için âlâ hazırlanmalıdır. Bu nedenle, bu eğitimler kritik değere sahiptir ve Honiara ve eyaletlerdeki tüm RSIPF görevlilerine ulaşmak için verilmelidir.” iletisini yayınladı.

Solomon Adaları hükümeti yaptığı açıklamada, eğitimin “temel ekipman kullanma maharetleri, temel hayatta kalma maharetleri, kendini savunma ve karşı hücum, duruş ve hareket” uygulamalarını içerdiğini söyledi.

Tatbikat, Çin Polis İrtibat Takımı ile eğitmenler tarafından gerçekleştirildi.

Batı’dan tatbikatlara tepki

Tatbikatlar, Nisan ayı sonlarında Pekin ve Honiara tarafından imzalanan bir güvenlik muahedesinin akabinde geldi. Muahede, Avustralya ve Çin ortasındaki esasen gergin olan bağları daha da kötüleştirdi.

Batı, Pekin’i Solomon Adaları’nda bir askeri üs kurmaya çalışmakla suçlarken, eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison bu tıp adımları “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Daniel Kritenbrink , bu türlü bir ileri üssün ortaya çıkması halinde Washington’un “önemli tasaları olacağı ve bu tasalara çok doğal bir halde karşılık vereceği” konusunda uyardı. 

KAYNAK: RUSSİA TODAY