Sarıyer’de helikopterli orman yangını tatbikatı

Sarıyer Ayazağa-Yeşiltepe mevkiinde İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan tatbikata 10 teknik işçi, 10 orman koruma memuru, 100 yangın söndürme çalışanı, 10 orman gönüllüsü, 5 yangın söndürme timi, 5 birinci müdahale aracı,15 arazöz, 5 su ikmal aracı, dozer, yangın söndürme helikopteri ve haberleşme aracı katıldı.

Tatbikatta belirlenen senaryo canlandırıldı. Senaryoya nazaran ardışık çıkan yangınlara müdahale edildi. Mahsur kalanların tahliyesi yapıldı.

İstanbul Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, tatbikat sonrası, “Bu tatbikatla öğrendiklerimizi ne kadar uygulayabiliyoruz ne kadar uygulayamıyoruz onları görme imkanı bulduk. Senaryo gereği ardışık çıkan yangınlara müdahale ve yangınlar içerisinde kalan vatandaşların kurtarılması, tekrar yangını çıkaran fail belirliyse failin yakalanması operasyonlarını gerçekleştirmiş olduk. Bugün burada eksikliklerimizi de görerek bundan sonra eksikliklerimizi de gidererek yangına müdahale etmiş olacağız. Takımlar hortumu serme esnasında uzaklık kısa olduğundan çok süratli hareket edemediler. Alan daha geniş olsa daha süratli hareket etmiş olacaklardı. İnşallah onları da önümüzdeki eğitimlerle birlikte gidermiş olacağız” dedi.