SMA, ikiz bebeklerden Metin’i seçti

Van’ın Buzhane mahallesinde yaşayan Öndül çiftinin 17 ay evvel ikiz erkek bebekleri dünyaya geldi. İkizlere Çetin ve Metin ismi verildi. 6 ay sonra ikizlerinden Metin’e Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tanısı konuldu. Aygıtlara bağlı bir biçimde yaşamaya başlayan Metin’in kampanyalardan haberi olmayan ailesine ulaşan gönüllüler ise valilik onayı ile kampanya başlattı.

Ersin Öndül, çocuğuna bakabilmek için çalışamayınca gönüllülerden gelen yardımlarla hayatını sürdürüyor. Başlatılan kampanyaya herkesten dayanak beklediğini belirten Ersin Öndül, “Metin’in 6 aylıkken SMA hastası olduğu ortaya çıktı. İkizi sağlıklı. Toplumsal medyayla bir ilgimiz olmadığı için, kampanyayı çok geç başlattık. Daha 2 aylık bir kampanya. Şu an çok ağır bir halde işliyor. Herkesten kampanyamıza takviye bekliyoruz. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Çocuğumuzun yaşaması için devlet büyüklerimizden, iş adamları, futbolcular herkesten takviye bekliyoruz” dedi.

‘ONUN CANI YANDIKÇA YÜREĞİMİZ PARÇALANIYOR’

Ersin Öndül, “Çocuğumuzun yaşamasını istiyoruz. Herkese yalvarıyoruz. Çocuğumuz gözümüzün önünde eriyip gidiyor. Çocuğuma bakıyorum o nedenle çalışamıyorum. Daima çocuğumun başındayım. Çocuğumuz gözümüzün önünde can çekişiyor. Yapılan süreçlerden canı çok yanıyor. Onun canı yandıkça bizim yüreğimiz parçalanıyor. Metin çok güler yüzlü bir çocuk. O gülücükleriyle bize teselli oluyor. Fakat biz bir şey yapamıyoruz” dedi.

‘HEP GÜÇ’ İ METİN’DEN UZAKLAŞTIRIYORUZ’

Metin’in ikizi Çetin ise artık yürümeye başladı. Berivan Öndül, daima ikizi Metin ile oynamak için yatağa gelen Çetin’i uzaklaştırmak zorunda kaldıklarını ve bunun çok sıkıntı bir durum olduğunu söyledi. Berivan Öndül, “Metin’in ikizi Çetin her vakit ikizinin yanına gelip onunla oynamak istiyor lakin biz bırakamıyoruz. ‘Metin’in bağlı olduğu hortumlarını çeker’ diye çok korkuyoruz. Daima Çetin’i Metin’den uzaklaştırıyoruz. Bir anne olarak çok makus bir şey evlatlarımı birbirinden uzaklaştırmak zorunda kalıyorum. Çetin yürümeye başladığı vakit bilhassa ikiz oldukları için çok makus hissettim. Biri şu an yürüyor başkası ise yatağa bağlı olarak yaşıyor. Herkesten yardım bekliyoruz” dedi.