Telegram gerçekten güvenilir mi?

Birçok iletileşme uygulaması uçtan uca şifreleme sunduğunu söyleyerek kendilerinin en emniyetli uygulama olduğu konusunda kullanıcıları ikna etmeye çalışıyor. Bu hususta en büyük başarıyı ise Telegram elde etti. Birçok kullanıcı tarafından Telegram’ın %100 inançlı olduğu ve bilgileri kimseyle asla paylaşmadığı söyleniyor. Hatta Telegram’ın bu nedenle Rusya’da Putin hükümeti tarafından yasaklandığı lisandan lisana dolaşıyor. Fakat Telegram tarafında yaşanan son gelişmeler hiçbir uygulamanın asla sağlam olamayacağını gösterdi.

Telegram’ın “Sık Sorulan Sorular (SSS)” kısmına girildiğinde Telegram, kapalılık sorusuna “Bugüne kadar, hükümetler de dahil olmak üzere üçüncü taraflara 0 bayt kullanıcı verisi açıkladık” şeklinde karşılık veriyor. Pekala hakikaten de o denli mi?

Almanya’da TIME gibisi haftalık yayınlanan siyasi bir mecmua olan Der Spiegel, Telegram’ın Almanya’nın Federal Kriminal Polis Dairesi ile kullanıcıların bilgilerini paylaştığını tez etti. Spiegel’in ulaştığı bilgilere nazaran Almanya ile paylaşılan bu bilgiler yalnızca çocuk istismarı ve terörizm alanlarındaki şüphelileri içeriyor. Verilen bu bilgiler nitekim maksadı doğrultusunda kullanılacaksa olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Fakat son vakitlerde ortaya çıkan tek bir gerçek bulunuyor: bilgiler hükümetlerin ya da şirketlerin kendi isteklerine emel etmesi için işleniyor.

Telegram’ın agresif zımnilik siyasetinden vazgeçmesi 2018 yılına dayanıyor. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, 2018’de mahkeme tarafından emredildiği takdirde kullanıcıların IP adreslerini ve telefon numaralarının yayınlamasına müsaade vereceğini açıklayan yeni bir saklılık siyaseti duyurdu. Politikanın ilgili kısmında “Bu şimdiye kadar olmadı” belirtilse de bu tabir gerçeği yansıtmıyor. Ayrıyeten Telegram, altı ayda bir güncellenen şeffaflık raporu kanalı ile yetkililere verilen bilgileri ilan edeceğini söylese de hiçbir vakit bu bahiste kullanıcıları bilgilendirmedi.

Rusya, terörle uğraş maddeleri uyarınca şifreleme anahtarlarını teslim etmeyi reddettiği için 2018 yılında Telegram’ı engellemişti. Kullanıcılar en çok bu nedenle Telegram’ın %100 inançlı bir iletileşme uygulamasını olduğunu sav ediyordu. Ancak 2020’de Putin hükümeti ile Telegram şirketi mutabakata vardı. O tarihten bu yana Telegram Rusya’da engellenmiyor. Bu mutabakatın ayrıntısı bilinmese de Rusya’nın Telegram’ı engellemeye son vermesinden ötürü kullanıcı bilgilerinin paylaşıldığına kesin gözüyle bakılıyor.

Son olarak Telegram’ın artık uygulama içinde herkese açık kanallarda reklam göstermeye başladığını da hatırlatalım. Reklamlardan daha fazla gelir etmek maksadıyla şirketin kullanıcı bilgilerini reklam şirketleriyle paylaşmayacağının hiçbir garantisi yok. Telegram özel bir şirket ve hizmetlerini fiyatsız bir halde sürdürebilmek için her vakit ek gelir kaynaklarına muhtaçlık duymaktadır. Ayrıyeten özel bir şirket olmasından ötürü birinci hedefi müşterilerine hizmet değil, daha fazla kâr elde etmektedir. Son vakitlerde toplumsal medyada paylaşılarak klişeleşmiş olsa da gerçeklik hissesinin fazla olduğu bir kelam bulunuyor; Ürüne para ödemiyorsanız eser sizsiniz.Bu nedenle her uygulama dikkatli ve şuurlu bir formda kullanılmalıdır. 

KAYNAK: HABER7