TİM’de Mustafa Gültepe dönemi başladı

61 İhracatçı Birliği, 27 kesim ile 100 bini aşkın ihracatçının çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM), başkanlık zaman teslim merasimi Dış Ticaret Kompleksi Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 13 Haziran’da düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29. Olağan Genel Konseyi’nde delegelerin oyları ile TİM İdare Heyeti Başkanlığı’na seçilen Mustafa Gültepe, vazifesi evvelki lider İsmail Gülle’den devraldı.

“Hoşgörünün, istişarenin hâkim olduğu bir genel heyet yaşadık”

Eski TİM Lideri İsmail Gülle, merasimde yaptığı konuşmada, 2020’yi pandemiyle, 2021’i rekorlarla, 2022’de de gerçekleştirmiş oldukları genel şurayla tarihe damga vurduklarını söyleyerek, “Güzel işler yaptık. Bugün oluşturduğumuz şu atmosfer bile başlı başına bir öyküdür. Nitekim örnek bir genel konsey oldu. Müsamahanın, istişarenin hâkim olduğu bir genel heyet yaşadık. Önemli olan kubbede güzel bir seda bırakabilmek. Onu da bırakabildiysek o da bizim mutluluğumuz” diye konuştu.

Başkanlık sürecinde TİM Başkanlığına seçilen Mustafa Gültepe ile 4 yıl birlikte misyon yaptıklarını belirten İsmail Gülle, “Kendisi çok uzun vakittir ihracatın içinde. Oluşturacağı yeni idaresiyle başarılı işler yapacaktır. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu bayrak yarışı herkesin tıpkı anda start aldığı ve bayrağı başkasına yetiştirmek ismine hızla koşup bir önde bekleyen arkadaşına bırakmasıdır. Biz bu vazifesi yaptık. Bir aile sıcaklığı içinde bu işleri yaptık. Misyon sürecimizde benimle birlikte misyon yapan bütün başkanlarıma teşekkür ediyorum” biçiminde konuştu.

“Türkiye’yi beraberce ortaya konmuş olan 500 milyar dolarlık ihracat amacına yaklaştıracağız”

Yeni TİM Lideri Mustafa Gültepe de TİM olarak ortaya koymuş oldukları birlik ve beraberliğin tüm ihracatçılar ismine bundan sonra da daima birlikte devam ettireceklerini vurgulayarak, “İhracatçı, Türkiye için şu anda en fazla takip edilen en fazla izlenen gerek kesim olsun gerek birey olsun gerek meclis olsun kurumlardan bir tanesi. 4 yıl İsmail Lider ve idare heyetindeki arkadaşlarla birlikte elimizden gelenin en uygununu yapmaya çalıştık. İsmail Lider hiç durmadan, 24 saatini vererek elinden geldiği kadarıyla her şeyi yapmaya çalıştı. TİM, İsmail Lider periyodunda herkese açıktı. Herkes çok rahat bir formda kederini, külfetini anlatabiliyordu. İsmail Lider ile bizler de elimizden geldiği kadarıyla bu problemlere tahlil bulmaya çalıştık” dedi.

Koltukların gelip süreksiz olduğunu ve temel işlerinin kendi işleri olduğunu tabir eden yeni TİM Lideri Mustafa Gültepe, “Kendi işimiz ve işlerimiz olmadan buralarda misyon yapmak güç. Evvel kendi işimizde düzgün olmalıyız ki son 21 ayın 19’unda olduğu üzere rekorları sürdürebilelim. İhracatçılar Meclisi vizyonunu ortaya koymalı, biz şirketler ve birlikler olarak onlardan gelen bilgiler doğrultusunda stratejileri belirleyerek, Türkiye’yi önümüzdeki periyotlarda beraberce çok farklı pozisyonlara getirmenin çalışmalarını yapalım. Misyon büyük bir vazife, güçlü bir misyon. Bunun farkındayız. Lakin inanıyorum ki birlikte her kesimi farklı başka kıymetlendirerek, farklı ayrı çalıştaylar yaparak Türkiye’yi beraberce ortaya konmuş olan 500 milyar dolarlık ihracat maksadına yaklaştıracağız. Ne kadar yaklaştırabilirsek o kadar insan bundan memnunluk ve gurur duyacak. O yüzden daima bir arada çok çalışmalıyız. Emelimiz Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni, ihracatçımızı düzgün bir formda geleceğe hazırlamak. Bu gelecekle ilgili ortaya konulacak olan tüm çalışmalar beraberce, istişareyle yapılması gereken çalışmalar. TİM olarak bunu yapmaya çalışacağız. TİM, büyük bir aile. Vazifemiz sıkıntı ancak zoru başarmak en hoş şeylerden bir tanesidir” diye konuştu.